RPD: potrzeba programu lekowego dla adalimubabu

FARMAKOTERAPIA

Autor: RPD/rynekaptek.pl   27-04-2016, 16:07

RPD: potrzeba programu lekowego dla adalimubabu Rzecznik Praw Dziecka. Fot. RPD

Rzecznik Praw Dziecka uważa, że dzieci niereagujące na leczenie standardowe choroby Leśniowskiego – Crohna powinny jak najszybciej mieć możliwość dostępu do leczenia biologicznego.Zwraca też uwagę na brak programu lekowego dla dzieci wymagających stosowania adalimubabu.

– W chwili obecnej małoletni pacjent w sposób najbardziej dotkliwy ponosi koszty nieumiejętności porozumienia się dorosłych w sprawie jego leczenia: świadczeniodawcy, płatnika i producenta leku – pisze RPD w wystąpieniu do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

O interwencję w tej sprawie Rzecznika poprosili rodzice chorych dzieci. W wystąpieniu do szefa resortu zdrowia RPD - powołując się na opinie specjalistów - zwraca uwagę, że prawo tej grupy dzieci do nowoczesnego, optymalnego leczenia jest ograniczone.

- Dzieci chore na chorobę Leśniowskiego – Crohna, oporne na leczenie standardowe powinny być leczone, i to możliwie jak najwcześniej, z zastosowaniem leków biologicznych. To terapia nowoczesna, w przeważającej liczbie przypadków skuteczna, gdyż zapewniająca remisję choroby. Pozwala na powrót do normalnych warunków życia, umożliwia regularne uczęszczanie do szkoły, zapobiega bądź przesuwa w czasie konieczności poddania się leczeniu operacyjnemu – apeluje Marek Michalak.

Rzecznik zwraca również uwagę na inny problem - brak programu lekowego dla dzieci wymagających stosowania adalimubabu.

Jeżeli zachodzi potrzeba podawania małoletnim pacjentom tego leku, konieczne jest przyjęcie dziecka do szpitala. Chory otrzymuje lek w formie iniekcji podskórnej i przebywa w szpitalu przez trzy dni. Lek nie jest refundowany (orientacyjny roczny koszt terapii dla jednego dziecka wynosi 30 tys. zł. , tj. 2,5 tys. zł. miesięcznie).

Oznacza to, że otrzymanie go w systemie ambulatoryjnym jest poza zasięgiem możliwości finansowej przeciętnej rodziny. Rzecznik wskazuje również, że lepiej dla dziecka byłoby gdyby leczenie mogło odbywać się w domu.

W wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła, Marek Michalak zwrócił się z prośbą o dokonanie analizy rozwiązań przyjętych w leczeniu u dzieci i młodzieży z chorobą Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz rozważenie wprowadzenia rozwiązań umożliwiających bardziej przyjazne dzieciom leczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH