RPD: system ochrony dzieci przed możliwością zakażenia jest nieszczelny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-07-2016, 08:39

RPD: system ochrony dzieci przed możliwością zakażenia jest nieszczelny Kobiety w ciąży powinny mieć badanie na obecność HIV

System ochrony dzieci przed możliwością zakażenia HIV jest nieszczelny - alarmuje RPD Marek Michalak. W piśmie do ministra zdrowia zwraca uwagę, że badania w kierunku HIV zleca kobietom w ciąży mniej niż 30 proc. lekarzy położników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciężarne mają prawo do dwukrotnego badania krwi w kierunku HIV (pierwsze jest wykonywane przed 10. tygodniem ciąży, a drugie między 33. a 37. tygodniem). Daje to możliwość wykrycia u kobiety wirusa HIV i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka przed zakażeniem.

Szczególnie ważne jest badanie wykonywane pod koniec ciąży, ponieważ do zakażenia dziecka najczęściej dochodzi w okresie okołoporodowym. Od wyniku tego badania zależy m.in. decyzja o metodzie zakończenia porodu, wyborze metody żywienia dziecka, a także zmiana w jego kalendarzu szczepień ochronnych.

Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę, że pomimo możliwości pełnej ochrony dziecka przed zakażeniem, w Polsce nadal zdążają się przypadki zakażenia wirusem HIV od matki (w 2015 r. zarejestrowano 4 takie przypadki).

- Oznacza to, że system ochrony dzieci przed możliwością zakażenia jest nieszczelny - ocenia rzecznik.

Wskazuje, że z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS oraz ocen samych lekarzy wynika, że badania w kierunku HIV zleca kobietom mniej niż 30 proc. lekarzy położników.

- Istotne jest poznanie przyczyn tak niskiego wskaźnika oraz pilne podjęcie prób likwidacji istniejących barier - ocenia Michalak w datowanym na piątek piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Ministerstwo powinno odpowiedzieć na pismo rzecznika w ciągu 30 dni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH