RPD: sytuacja w oddziałach pediatrycznych budzi obawy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-03-2018, 08:42

RPD: sytuacja w oddziałach pediatrycznych budzi obawy Minister zdrowia poinformował rzecznika, że w związku z panującą sytuacją zwrócił się do GIS o wzmożenie kontroli pod względem zagrożeń epidemiologicznych występujących w szpitalach (fot. archiwum)

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie informacji na temat sytuacji związanej z występowaniem bakterii New Delhi w polskich szpitalach. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba zakażonych bakterią New Delhi stale wzrasta.

Marek Michalak w piśmie do Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza podkreślił, że jego obawy szczególnie "budzi sytuacja w oddziałach pediatrycznych".

Rzecznik pod koniec listopada ubiegłego roku, w piśmie do ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, informował o rosnącej liczbie przypadków zakażeń szpitalnych bakterią Klebsiella pneumoniae, nazwanej NDM-1 lub New Delhi (ang. New Delhi metallo-beta-lactamase-1).

Rzecznik wskazywał wówczas, że najczęściej wskazywanymi źródłami zakażenia są pacjenci, możliwość transmisji przez środowisko szpitalne oraz przez ręce personelu szpitalnego.

W odpowiedzi MZ poinformowało, że zakażenia bakterią są notowane w Polsce od 2012 r., jednak w 2016 r. zauważono "gwałtowny wzrost liczby skolonizowanych i zakażonych pacjentów".

"Obecnie obserwowana jest epidemia ogólnokrajowa, badania molekularne wykonane dla dużej grupy szczepów wykazały rozprzestrzenianie się w Polsce pałeczek Kpneumoniae NDM (+), należących do pandemicznego klonu ST11" - poinformował resort w piśmie przytoczonym przez RPD.

Najwięcej placówek, w których w 2017 r. zdiagnozowano przynajmniej jedną osobę zakażoną, znajduje się w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim.

Rzecznik przypomniał, że zgodnie z przepisami dyrektorzy szpitali są obowiązani do gromadzenia informacji o zakażeniach i czynnikach alarmowych. Raport wstępny o podejrzeniu lub wystąpieniu ogniska epidemicznego przekazywany jest właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.

Minister zdrowia poinformował rzecznika, że w związku z panującą sytuacją zwrócił się do GIS o wzmożenie kontroli pod względem zagrożeń epidemiologicznych występujących w szpitalach.

Z najnowszych doniesień wynika bowiem, że w styczniu 2018 r. bakteria została wykryta u 8 osób w kilku szpitalach i hospicjum w województwie pomorskim.

RPD zwrócił także uwagę na docierające do niego informacje o problemach związanych z monitorowaniem sytuacji epidemiologicznej. Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii wskazuje, że w kartach informacyjnych z leczenia szpitalnego wciąż nie zawsze są odnotowywane informacje o nosicielstwie pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH