Rusza kampania: "Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!"

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-08-2015, 14:04

Rusza kampania: "Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!" Kampania namawiająca doszczepienia przeciwko pneumokokom

Pneumokoki to bakterie szczególnie groźne dla dzieci do drugiego roku życia. Szczepiąc maluchy przeciwko pneumokokom rodzice mogą uchronić je np. przed głuchotą, opóźnieniem rozwoju, a nawet zgonem - przypominają eksperci kampanii "Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!".

W poniedziałek (3 sierpnia) wystartowała II edycja tej ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej.

- Wiemy, że dla rodziców najważniejsze jest życie i zdrowie ich dziecka. A szczepienia to najskuteczniejsza i zarazem bezpieczna metoda zapobiegania wielu groźnym schorzeniom zakaźnym. Jednak współcześnie, przy powszechnym dostępie do internetu i innych mediów, rodzice napotykają na wiele nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji dot. szczepień - mówi Andrzej Kuczara, prezes Fundacji Aby Żyć, która jest organizatorem kampanii "Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!".

Dodaje, że dlatego postawili sobie za cel edukowanie ich na temat jednego z największych współczesnych zabójców małych dzieci - pneumokoków oraz możliwości skutecznej ochrony maluchów przed tymi groźnymi bakteriami.

Zakażenia pneumokokami są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności małych dzieci na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że rocznie z powodu zakażeń tymi bakteriami umiera 1,6 mln osób, w tym 1 mln dzieci. Według danych Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), w Polsce obserwuje się stały wzrost zachorowań na tzw. inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), zwłaszcza u dzieci.

Dlatego w Polsce specjaliści w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych od kilku już lat walczą o rozszerzenie kalendarza szczepień obowiązkowych właśnie o te szczepienia.

Dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie, przypomina, że pneumokoki (Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc) najczęściej wywołują zakażenia tzw. nieinwazyjne, jak zapalenie ucha środkowego, zatok, a także oskrzeli i płuc.

- Najtrudniejszą formą spotkań człowieka z pneumokokiem, którą można porównać do wielkiej wojny, jest jednak inwazyjna choroba pneumokokowa - podkreśla dr Górska-Kot, która jest ekspertem kampanii. Choroba rozwija się wówczas, gdy bakterie docierają do miejsc fizjologicznie jałowych, takich jak krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, jama opłucnej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH