Ruszyła akcja badania słuchu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-07-2011, 15:26

W Polsce żyje ok. 50 tys. osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu a ok. 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Chorobami słuchu może być zagrożone nawet 4 mln Polaków.

W Łodzi rozpoczęła się ogólnopolska akcja sprawdzania słuchu pod hasłem Narodowy Test Słuchu. W ramach akcji w Łodzi pojawił się tzw. słuchobus, czyli specjalny pojazd, w którym każdy mógł bezpłatnie przejść testy słuchu wykonywane przez specjalistów audiologów. Zainteresowani mogli otrzymać informację, jak można poprawić swój słuch.

Celem akcji jest przetestowanie słuchu jak największej liczby Polaków. Jak powiedział protetyk słuchu Jacek Latanowicz szacuje się, że w Polsce do 20 proc. ludzi ma różnorodne problemy ze słuchem, z czego 10-12 proc. wymaga interwencji w postaci leczenia, czy protezowania.

Według niego w Polsce badania słuchu przeprowadzane są wśród dzieci tuż po urodzeniu i wśród osób zawodowo narażonych na hałas. -Pozostali dorośli nie są badani i bardzo wiele osób może nawet nie mieć świadomości, że ma problemy ze słuchem. Bardzo różnie się to kończy. Część izoluje się w domu, część próbuje ukryć ten problem - dodał Latanowicz.

Najbardziej dokuczliwy jest hałas uliczny. Badania CBOS pokazały, że ponad 70 proc. Polaków odczuwa uciążliwy, męczący hałas, z tego co trzeci - często. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80-90 decybeli. Specjaliści przestrzegają, że długotrwałe narażenie na taki hałas może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia.

Wielu Polaków pracuje także w miejscach, w których narażeni są na negatywne działanie hałasu, a 17 proc. chorób zawodowych w Polsce to przypadki trwałego ubytku słuchu. Uszkodzenie słuchu to najczęściej proces długotrwały, a przez to niezauważalny.

- Nieduży hałas, ale stała ekspozycja może być równie szkodliwa jak krótkie, głośne dźwięki. Wszystkim się wydaje, że tylko jakiś wybuch, czy bardzo głośny dźwięk może zniszczyć słuch, a tymczasem, jeśli ktoś będzie narażony na hałas o niedużym natężeniu np. w nocy podczas snu, to też z czasem mogą się pojawiać na początku szumy uszne, a później uszkodzenia - wyjaśnił Latanowicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH