Ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej po inhibitorach SGLT2

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   11-03-2016, 09:52

Ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej po inhibitorach SGLT2 Ryzyko kwasicy ketonowej

AstraZeneca i Boehringer Ingelheim informują o najnowszych zaleceniach odnośnie ryzyka występowania cukrzycowej kwasicy podczas leczenia inhibitorami SGLT2 (dapagliflozyną, empagliflozyną lub kanaglizflozyną).

U pacjentów z cukrzyca typu drugiego leczonych inhibitorami SGLT2 odnotowano rzadkie, ciężkie przypadki cukrzycowej kwasicy ketonowej. Odnotowano też przypadki zagrażające życiu i śmiertelne - poinformowano w komunikacie.

W przypadku części tych pacjentów kwasica miała nietypowy przebieg, w którym obserwowano jedynie umiarkowanie podwyższoną glikemię. To może opóźnić diagnozę i leczenie.

Dlatego osoby przepisujące te produkty powinny pacjentów o objawach kwasicy metabolicznej i polecić natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia takich objawów.

U pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem kwasicy ketonowej należy przerwać leczenie inhibitorami SGLT2.

Nie jest zalecane ponowne włączenie leczenia inhibitorami u pacjentów, u których wystąpiła już kwasica ketonowa, chyba że zidentyfikowano i usunięto inny wyraźny czynnik wyzwalający.

Leczenie inhibitorami należy przerwać u pacjentów hospitalizowanych z powodu poważnych zabiegów chirurgicznych lub ostrych, poważnych chorób. W obu przypadkach leczenie mozna wznowić po ustabilizowaniu stanu pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH