Ryzyko nieskutecznej antykoncepcji

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   19-05-2011, 09:02

Antykoncepcja to sposoby zapobiegania ciąży. Często jednak może być nieskuteczna.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa antykoncepcję jako działania sprzyjające zapobieżeniu nieplanowemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego, które nie wymusza na partnerach zaniechania współżycia nawet na kilka dni.

Przyczyny, które wpływają na brak skuteczności w antykoncepcji są zależne zarówno od lekarza, pacjentki jak i wybranej metody antykoncepcji. Niepowodzeniem w antykoncepcji określana jest każda ciąża, w którą zachodzi pacjentka pomimo stosowania wybranej metody kontroli płodności.

Od 50% do 60% niepożądanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia w antykoncepcji. Ryzyko braku skuteczności antykoncepcji jest szczególnie wysokie wśród pacjentek, które należą do grupy kobiet: niezamężnych, z niskim statusem socjoekonomicznym, przed 25 r. ż.

W świetle Stanowiska Zespołu Ekspertów PTG z 2011 roku, od 20% do 23% kobiet, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną zapomina przyjąć dwie lub więcej tabletek przypadających na cykl – przyznaje się do tego blisko co druga użytkowniczka pigułki antykoncepcyjnej.

Niepowodzenia w antykoncepcji uzależnione od błędu użytkowniczki są efektem samej metody np.: należy codzienne zapamiętać godzinę przyjęcia kolejnej tabletki. Na brak skuteczności antykoncepcji mają także wpływ czynniki niezależne od pacjentki np.: antybiotykoterapia u 21% pacjentek, wymioty czy biegunka u 10% użytkowniczek w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH