Ryzyko raka jądra większe po zażywaniu "koksu"?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   17-04-2015, 09:44

Ryzyko raka jądra większe po zażywaniu "koksu"? Ryzykowne wspomaganie przyrostu masy mięśniowej

Mężczyźni stosujący suplementy wspomagające przyrost masy mięśniowej są bardziej narażeni na nowotwór złośliwy jądra niż panowie, którzy nie zażywali takich specyfików - wynika z badania, które publikuje British Journal of Cancer.

- Zaobserwowany przez nas związek był silny - komentuje Tongzhang Zheng z Brown University w Providence (USA), który w trakcie badania pracował na Yale University.

Jak dodaje, ryzyko złośliwego nowotworu jądra było szczególnie wysokie u mężczyzn, którzy zaczęli stosować suplementy na przyrost mięśni przed 25. rokiem życiai stosowali różne rodzaje tych preparatów przez wiele lat.

Zheng podkreśla, że przyczyny wzrostu pozostają wciąż tajemnicą dla naukowców. - Żaden z czynników, które podejrzewaliśmy, nie tłumaczy tego zjawiska - komentuje.

W ostatnim czasie pojawiły się jednak badania wskazujące, że niektóre suplementy na przyrost mięśni mogą powodować uszkodzenia w obrębie jąder. Dlatego Zheng i jego koledzy zainteresowali się tą kwestią. Naukowcy przeprowadzili szczegółowe wywiady w grupie blisko 869 mężczyzn, z których 356 miało zdiagnozowany nowotwór zarodkowy jądra (najczęściej jest to tzw. nasieniak), a 513 nie miało takiego rozpoznania.

Analiza wykazała, że panowie, którzy stosowali preparaty na przyrost masy mięśniowej (co najmniej raz w tygodniu przez cztery kolejne tygodnie lub dłużej), mieli o 65 proc. wyższe ryzyko nowotworu zarodkowego jądra w porównaniu z niestosującymi takich suplementów. U mężczyzn stosujących więcej niż jeden rodzaj suplementu ryzyko rosło o 177 proc., u tych, którzy zażywali je przez co najmniej trzy lata - o 156 proc., natomiast ci, którzy zaczęli je stosować przed 25. rokiem życia, mieli ryzyko wyższe o 121 proc.

Więcej: http://naukawpolsce.pap.pl/

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH