RZ: program prokreacyjny bez środków na leczenie niepłodności

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   13-10-2016, 12:23

RZ: program prokreacyjny bez środków na leczenie niepłodności Program zdrowia prokreacyjnego nie uwzględnia pieniędzy na leczenie głównych przyczyn braku ciąży.

Podpisany przez ministra Konstantego Radziwiłła „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w latach 2016–2020" oferuje pomoc niepłodnym, ale głównie wtedy, gdy na leczenie jest już za późno – pisze Rzeczpospolita.

W dokumencie, który zastąpił wprowadzony przez poprzednią ekipę program refundacji zapłodnienia in vitro znalazł się zapis dotyczący leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, jednak nie tylko on wywołał falę krytyki wśród ginekologów. Lekarze uważają, że w dokumencie zabrakło osobnych poradni leczenia endometriozy, jednej z głównych przyczyn niepłodności u kobiet w Polsce i na świecie.

Mimo to w Polsce wciąż brakuje kompleksowego leczenia endometriozy, a nieliczne poradnie funkcjonują w szpitalach „na dziko", dzięki dobrej woli dyrektorów, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie uwzględnia takiej jednostki w refundacji.

Prof. Grzegorz Jakiel, kierownik I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w stołecznym Szpitalu Orłowskiego, jest zdania, że barierą w leczeniu endometriozy jest zbyt niska wycena zabiegów, gdyż wymaga skomplikowanych operacji, a pieniądze, jakie oferuje za nie NFZ, są nieadekwatne do kosztów, sprzętu, nakładu sił i kwalifikacji personelu.

Poza tym, prof. Jakiel dziwi się, że program ochrony życia prokreacyjnego nie uwzględnia refundacji leków przeciwzrostowych, które kosztują średnio ok. 500–650 zł: - Są one wskazane szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym, bo zrosty po operacji mogą dodatkowo upośledzić zdolności reprodukcyjne.

- Może się więc zdarzyć, że kobieta pomyślnie przejdzie operację endometriozy, ale nie zajdzie w ciążę z powodu zrostów – tłumaczy.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH