RZS: jest szansa na skuteczną walkę z bólem

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIGRiR/rynekaptek.pl   12-07-2016, 08:19

RZS: jest szansa na skuteczną walkę z bólem Dr Przemysław Rzodkiewicz

Badania Dr Przemysława Rzodkiewicza z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji mogą okazać się przełomem w walce z bólem, jaki towarzyszy reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Swoje odkrycie Dr Przemysław Rzodkiewicz  przedstawił na X Międzynarodowym Kongresie Societas Humboldtiana Polonorum. 

Dotyczyło receptora histaminowego H4, dzięki któremu będzie można skutecznie walczyć z bólem towarzyszącym m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Receptor histaminowy H4 to niedawno odkryty typ receptora histaminowego, który zaangażowany jest przede wszystkim w odporność organizmu. Związek JNJ7777120 jest modelowym "blokerem" tego receptora.

Zaprezentowana praca powstała w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki i była przedmiotem pracy doktorskiej dr Rzodkiewicza, obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM.

Celem prowadzonych przez Przemysława Rzodkiewicza badań była ocena czy związki blokujące receptory histaminowe H4 mogą być wykorzystane w leczeniu bólu ostrego i zapalnego, w szczególności towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Badania na zwierzętach potwierdziły przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie blokera receptora histaminowego H4. Z jego wykorzystaniem nowe leki przeciwhistaminowe mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób, którym towarzyszy przewlekłe zapalenie.

W czasie obserwacji odnotowano również interakcje z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które wskazują na kluczową rolę lipooksygenaz (wywołują one m.in. regulacje procesów immunologicznych czy alergie) w działaniu badanego związku.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH