RZS – zasadnicze błędy przy przyjmowaniu leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, ms /rynekaptek.pl   15-04-2015, 08:00

RZS – zasadnicze błędy przy przyjmowaniu leków Zażywając leki, pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy

Ponad połowa chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) stosuje się do zaleceń lekarzy w stopniu mniejszym niż 80 proc. Głównie szwankuje farmakoterapia.

Kampanię edukacyjną, która ma poprawić skuteczność leczenia i jakość życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zainaugurowano 14 kwietnia w Ustroniu (Śląskie).

Ogólnopolska kampania pod hasłem "RZS. Porozmawiajmy" jest adresowana do chorych i do lekarzy.

Jak poinformowano podczas konferencji w Śląskim Centrum Reumatologii, niekiedy chorzy nie przyjmują regularnie przepisanych leków bądź bez konsultacji z lekarzem prowadzącym zmniejszają ich dobowe dawki. Dane z badań obserwacyjnych prowadzonych przez instytuty medyczne wskazują, iż po pięciu latach terapii ok. połowy chorych przerywa stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby, najczęściej z powodu działań niepożądanych lub braku oczekiwanej skuteczności. Są jednak i tacy pacjenci, którzy przerywają przyjmowanie preparatu mimo uzyskania maksymalnych efektów terapeutycznych lub zbliżenia się do tego celu.

RZS wymaga leczenia przez całe życie. Skuteczna terapia polega na wczesnym zastosowaniu tzw. leków modyfikujących przebieg choroby. Jej celem jest osiągnięcie i utrzymanie remisji, czyli braku aktywności choroby, zapobieganie zmianom w budowie stawów, niepełnosprawności i możliwym powikłaniom.

Jednak u części pacjentów nie udaje się uzyskać pożądanego efektu terapeutycznego lub występują działania niepożądane. W takich przypadkach zalecana jest terapia skojarzona, wykorzystująca różne kombinacje leków, o doborze których decyduje lekarz.

"Schemat leczenia RZS bywa skomplikowany i zależy od wielu czynników. Lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań oraz samopoczucie chorego, jego reakcje na leki, wpływ choroby na życie zawodowe czy plany osobiste, modyfikuje terapię tak, by była jak najlepsza dla danego pacjenta. W otwartej relacji pacjent - lekarz skuteczne leczenie jest łatwiejsze do osiągnięcia" - podkreślił ordynator oddziału reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie dr Bogdan Batko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH