Samorząd sfinansuje urządzenie do badania prątków gruźlicy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-06-2011, 12:42

Za ponad 150 tys. zł z budżetu województwa śląskiego zostanie zakupione automatyczne urządzenie do hodowli prątków gruźlicy, ich identyfikacji oraz oznaczania wrażliwości na leki.

Ma to umożliwić szybsze reagowanie na tę wciąż groźną chorobę i ograniczyć jej przenoszenie.

Zakup urządzenia jest jednym z kluczowych warunków do spełnienia, aby starać się o uzyskanie certyfikatów pozwalających na otwarcie Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka. Ma ono powstać w Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach.

Zarząd województwa określił "Kierunki walki z gruźlicą" - dokument precyzujący działania do zrealizowania do roku 2013. Jednym z założeń jest utworzenie Referencyjnego Laboratorium Prątka, które możliwe będzie dzięki dotacji dla Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych.

Zakłada się, że jedna osoba z gruźlicą potwierdzoną bakteriologicznie jest w stanie przenieść prątki na kolejne 8-15 osób. Dlatego skrócenie czasu uzyskania wyników z badań osób, u których podejrzewa się tę groźną chorobę zakaźną, ma ogromne znaczenie dla poprawy sytuacji epidemiologicznej - podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Obecnie w województwie śląskim diagnostyka gruźlicy prowadzona jest przez sieć poradni gruźlicy i chorób płuc. Placówki te nie mają nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu, który pozwoliłby na szybkie uzyskanie wyników potencjalnie zarażonego prątkiem gruźlicy pacjenta.

Prowadzi to do sytuacji, w której czas oczekiwania na wyniki wydłuża się nawet do pięciu tygodni. Po upływie takiego czasu jest nieraz bardzo trudno ponownie dotrzeć do pacjenta, a brak szybkiego wdrożenia leczenia i izolacji chorego naraża na ryzyko zarażenia osób z jego otoczenia. Stąd konieczność utworzenia Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka.
 
W opinii specjalistów, pomimo wielkich sukcesów profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych, gruźlica nadal jest groźna. Polska należy do krajów, w których zapadalność na tę chorobę jest stosunkowo wysoka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH