Samotność seniora jest niezdrowa

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   22-01-2016, 14:45

Samotność seniora jest niezdrowa Im wyższe poczucie samotności, tym gorsza, jakość życia

Poczucie samotności negatywnie odbija się na stanie zdrowia. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie samotności szczególnie wśród osób starszych.

Jak przekonuje socjolog medycyny prof. Beata Tobiasz-Adamczyk z Collegium Medicum, z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, im wyższe poczucie samotności, tym gorsza, jakość życia. Przede wszystkim przekłada się to na stan zdrowia psychicznego, ale związek ma również ze zdrowiem fizycznym.

Prof. Tobiasz-Adamczyk wyjaśnia, że osoby samotne mają mniejszą motywację, aby dbać o własne zdrowie. Są też bardziej skłonne do zachowań antyzdrowotnych. Osoby samotne nie uzyskują też wystarczającego wsparcia, kiedy chorują, co może wpływać na czas wychodzenia z choroby.

To, jak samotność i relacje społeczne wpływają na zdrowie, przebadano w Polsce, Hiszpanii i Finlandii. Wyniki badań ukazały się w styczniu w "PLOS ONE".

Jak podkreśla socjolog medycyny z CM UJ, czynnikiem, który ma największy związek ze zdrowiem, jest subiektywne poczucie samotności a przeciwdziałanie samotności jest wyzwaniem, które może polepszać nie tylko jakość życia, ale i stan zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH