Sanofi pracuje nad uniwersalną szczepionką przeciw grypie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Sanofi/ rynekaptek.pl   26-11-2015, 08:44

Sanofi pracuje nad uniwersalną szczepionką przeciw grypie Uniwersalna szczepionka p. grypie

Firma Sanofi Pasteur przedstawiła najnowsze wyniki prac w zakresie opracowywania antygenów zdolnych do reakcji krzyżowych z wirusami grypy sezonowej i pandemicznej.

Podczas Światowego Kongresu Szczepionek w Madrycie omówiono możliwość zmiany paradygmatu w kierunku szczepionek przeciw grypie o szerszym spektrum działania. Stymulują one ochronę przed wieloma szczepami wirusów grypy, w odróżnieniu od aktualnie zarejestrowanych szczepionek, które mają chronić przed 3–4 szczepami określanymi każdego roku przed rozpoczęciem procesu wytwarzania szczepionki przeciw grypie.

Dodatkowo, Sanofi Pasteur zawarła z Uniwersytetem Georgia umowę o współpracy w dziedzinie badań i rozwoju na rzecz opracowania metody, która może umożliwić stworzenie nowej, syntetycznej szczepionki w oparciu o białko hemaglutyniny. Właściwości hemaglutyniny zapewniają ochronę przed szczepami wirusa wywołującymi grypę sezonową na przestrzeni ostatnich kilku lat, jak również mają potencjał w walce z nowymi, zmodyfikowanymi szczepami, które dopiero się pojawią.

Producenci tradycyjnych szczepionek przeciw grypie ukierunkowują swoje działania na potencjalne wirusy szczepionkowe, otrzymywane od władz ds. zdrowia publicznego, określone w wyniku aktywnej obserwacji szczepów wirusów grypy krążących w każdym roku.

Eksperymentalna szczepionka firmy Sanofi Pasteur to syntetyczna szczepionka generowana w oparciu o kluczowe sekwencje genetyczne wielu wirusów grypy, określana jako "obliczeniowo zoptymalizowany antygen o szerokim spektrum działania".

Umożliwia ona ochronę przed wieloma szczepami na przestrzeni kilku lat dzięki wykorzystaniu wspólnych sekwencji wielu wirusów grypy. Dodatkową zaletą szczepionki jest fakt, że nie jest ona oparta na corocznym wyborze szczepów, dzięki czemu można ją wytwarzać przez cały rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE