Seksualność Polaków: leczenie zaburzeń, to nadal tabu w ochronie zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   04-07-2011, 13:52

Zaburzenia w intymnej sferze życia, to także problem zdrowotny. Tymczasem, jak przyznaje prof. Zbigniew Lew-Starowicz, krajowy konsultant w dziedzinie seksuologii, z terapii w tym zakresie praktycznie mogą korzystać pacjenci, których stać na prywatną opiekę specjalistyczną. Brakuje też psychologów z certyfikatem seksuologa klinicznego, którzy podejmą leczenie pedofilów.

W opinii specjalistów, niepowodzenia wielu osób w sferze dotyczącej seksualności niewątpliwie wiążą się z obecnym stylem życia, obfitującym w stres. Depresja, lęki, niska samoocena sprawiają, że ponad 10 proc. młodych mężczyzn ma problemy z erekcją - takie dane podaje Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej.

Coraz łatwiej przyznajemy się do problemów
Szacunkowe dane ekspertów - jeśli się na nich oprzeć - wskazują także, że 46% polskich kobiet i 37% mężczyzn ma różne problemy ze sferą seksualną zarówno z powodów zdrowotnych, jak i społecznych oraz psychologicznych. Z drugiej jednak strony 75% Polaków wyraża zadowolenie z życia seksualnego.

Specjaliści z pełną powagą stwierdzają, że co trzeci mężczyzna w naszym kraju ma przedwczesne wytryski, a co piaty osłabiony popęd seksualny. Jednak o ile Jeszcze 4-5 lat temu zaledwie co dziesiąty podejmował leczenie, to dzisiaj jest to zdecydowanie większa grupa.

Jak mówi nam prof. Zbigniew Lew-Starowicz, krajowy konsultant w dziedzinie seksuologii, do niedawna mężczyzna czekał 5 lat zanim zdecydował się wybrać po pomoc do seksuologa. Dziś ten okres skrócił się do kilku miesięcy.

Na większe zainteresowanie poradami seksuologów ma duży wpływ fakt, że nasze społeczeństwo przestało być pruderyjne. Zdaniem ekspertów o seksie i problemach z nim związanych zaczęto otwarcie mówić. Media i internet zachęcają do poszukiwania pomocy, a seks przestał być sferą tabu.

Ograniczony dostęp do leczenia
Z czym najczęściej zwracają się pacjenci?


- Najczęściej zgłaszanymi problemami są u mężczyzn - zaburzenia erekcji, wytrysk przedwczesny, a u kobiet - obniżenie lub brak popędu płciowego oraz dyspareunia i pochwica. Pojawiają się też osoby z małżeństw nieskonsumowanych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Roman Karnowski, kujawsko-pomorski wojewódzki konsultant w dziedzinie seksuologii.

Do zaburzeń tych prowadzi m.in. siedzący tryb życia, pracoholizm czy brak aktywności ruchowej. Długotrwała wstrzemiężliwość - w opinii specjalistów - powoduje m.in zanik mięśni, co dodatkowo utrudnia powrót do aktywności seksualnej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH