Selvita z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP / rynekaptek.pl   07-05-2015, 11:04

Selvita z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP Selvita nagrodzona

Selvita, największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma biotechnologiczna, nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP otrzymała w kategorii innowacyjność.

Selvita działa w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu przede wszystkim chorób nowotworowych. Podczas wręczania nagród podkreślano, że przedsiębiorstwo przygotowało innowacyjne inhibitory kinaz - projekt mający na celu opracowanie przełomowych, genetycznie zindywidualizowanych leków stosowanych w terapiach onkologicznych. W firmie pracuje ponad 225 osób, w tym 70 z tytułem doktora. 

"Wszystkie projekty Selvity celują w białka, których jest za dużo lub źle działają w procesie nowotworowym. W takie białka, w które nie celowały dotąd żadne inne leki na świecie - to oznacza, że pracujemy nad tzw. nowymi celami molekularnymi. Po drugie wszystkie cząsteczki opracowywane przez Selvitę są również nowe, wymyślone w głowach naszych naukowców. Jest to podwójna innowacja - w biologii i w chemii" - opisał prezes Selvity Paweł Przewięźlikowski. 

Trzeba promować w Polsce polską przedsiębiorczość - bez tego nie będziemy się dalej rozwijać na miarę naszych potrzeb, oczekiwań i aspiracji - mówił w Poznaniu Bronisław Komorowski podczas gali wręczania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. 

"Doskonale wiemy, jak wiele jeszcze musimy nadgonić. Jak wiele jeszcze uzyskać, aby wzbogacić się na tyle, abyśmy żyli wedle standardów najzamożniejszej części świata. Ale dzięki takim ludziom, dzięki takim firmom, dzięki całemu środowisku przedsiębiorców polskich zbliżamy się i to mocnymi, zdecydowanymi krokami do tego momentu" - powiedział w trakcie gali o nagrodzonych i nominowanych prezydent.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona w 1998 r. przez Aleksandra Kwaśniewskiego i była przyznawana do 2005 r. Decyzję o kontynuacji przyznawania nagrody podjął w 2011 r. Bronisław Komorowski. 

Prezydenckie wyróżnienie przyznawane jest przedsiębiorstwom, instytutom naukowo-badawczym i wynalazcom w Polsce, którzy wnoszą znaczący wkład w innowacyjność i rozwój gospodarki, odnoszą sukcesy na rynku globalnym, budują pozytywny wizerunek polskiej ekonomii w kraju i za granicą. 

Prezydent powiedział, że przywracając nagrodę, chciał utrwalić przesłanie, że nie ma dobrej wolności bez przedsiębiorczości. 

"Dzisiaj jestem przekonany, że kolejne wielkie zadanie, które przed nami stoi, to jest budowanie realnych mechanizmów sprzyjających utrwaleniu polskiego sukcesu. Zarówno w wymiarze konkretnej firmy, konkretnej rodziny, konkretnego przedsięwzięcia, ale także w skali całej polskiej gospodarki" - mówił Komorowski. 

Podkreślił, że polska gospodarka jest trzecią rozwijającą się w sposób nieprzerwany gospodarką na świecie - po chińskiej i niemieckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH