Senior + leki = niebezpieczeństwo na drodze?

FARMAKOTERAPIA

Autor: pomorska.pl/ rynekaptek.pl   04-05-2016, 11:05

Senior + leki = niebezpieczeństwo na drodze?

Na Pomorzu seniorzy powodują statystycznie niewiele mniej wypadków niż kierowcy najmłodszej grupy wiekowej (od 18 do 24 lat). Jedną z przyczyn mogą być stosowane przez nich leki.

W 2015 roku osoby mające 60 lat i więcej były sprawcami 145 wypadków, w których zginęło 19 osób, a 142 zostały ranne. Byli sprawcami 2878 kolizji - wynika z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, publikowanych przez "Gazetę Pomorską".

Specjaliści zwracają uwagę, że jedną z przyczyn są leki przyjmowane przez osoby starsze.

W „Urzędowym wykazie środków farmaceutycznych dopuszczonych do obrotu w Polsce”, opublikowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, znajduje się kilkaset leków wpływających na zdolności prowadzenia.

O tym, które leki zaburzają sprawność kierowców, informują dr Zbigniew Burski z Katedry Energetyki i Środków Transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Agata Skoczylas w pracy "Ocena wpływu działania leków na obsługę jezdniowych środków transportowych w polskiej motoryzacji".

Wymieniają między innymi narkotyczne leki przeciwbólowe (m.in. Dolargan, Codeinum, Moradol, Heptanon), nasenne (Luminal), psychotropowe, przeciwhistaminowe, niektóre hormonalne, a nawet krople do oczu (Atropinum, Scopolaminum).

Więcej: www.pomorska.pl

 
 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH