Serbia dołączyła do globalnej walki z gruźlicą

FARMAKOTERAPIA

Autor: twojaeuropa.pl/ rynekaptek.pl   24-09-2015, 10:24

Serbia dołączyła do globalnej walki z gruźlicą W 53 krajach europejskich codziennie diagnozuje się ok. 1000 nowych przypadków gruźlicy

Serbia dołączyła do globalnej inicjatywy na rzecz usprawnienia walki z gruźlicą. Deklarację z Barcelony podpisał Minister Zdrowia Republiki Serbskiej, Zlatan Lončar i wysłannik parlamentu Dušan Milisavljević.

Minister Lončar wskazał, że w ubiegłym roku w Serbii odnotowano ok. 1000 nowych zakażeń. Ministerstwo chce uwrażliwić społeczeństwo poprzez uświadomienie, że Serbia ani Europa nie są jeszcze wolne od gruźlicy - informuje portal twojaeuropa.pl.

Deklaracja z Barcelony to inicjatywa europosła Nicka Herberta i Ministra Zdrowia Republiki Południowej Afryki. Do tej pory podpisało ją 580 delegatów z 92 krajów.

Gruźlica nadal zbiera w świecie śmiertelne żniwo, pochłaniając ok. półtora miliona ofiar rocznie.

Według danych z 2014 roku, w 53 krajach europejskich codziennie diagnozuje się ok. 1000 nowych przypadków tej choroby. Choć liczba zakażeń rokrocznie nieco spada, przewiduje się, że do 2050 roku nie da się wyeliminować problemu. Szacuje się, ze na lekoodporną postać gruźlicy cierpi w Europie ok. 76 000 ludzi, przy czym ponad połowa z nich nie ma prawidłowego rozpoznania, a 1/3 jest leczona nieskutecznie.

Wśród wszystkich chorób zakaźnych, gruźlica zajmuje drugie miejsce (po AIDS) pod względem liczebności przypadków śmiertelnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE