Servier i Hybrigenics powalczą z rakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Servier/rynekaptek.pl   06-03-2015, 11:10

Servier i Hybrigenics powalczą z rakiem

Servier i firma biofarmaceutyczna Hybrigenics kontynuować będą współpracę z w celu odkrycia nowych leków onkologicznych blokujących działanie proteaz specyficznych dla ubikwityny (Ubiquitin-Specific Proteases, USP).

Współpraca została nawiązana w październiku 2011 r. Pierwszy przełom w badaniach nastąpił w styczniu 2014 roku. Servier zapewnia, że wyniki osiągnięte do tej pory potwierdzają, iż celem terapeutycznym w zwalczaniu pewnych rodzajów nowotworów powinna być jedna z USP.

Niektóre USP mogą odzyskiwać onkoproteiny, czyli białka biorące udział w powstawaniu lub rozwoju nowotworów. Blokowanie działania takich USP prowadzi do wymuszonej degradacji onkoprotein i tym samym do powstania zupełnie nowego mechanizmu walki z nowotworami.

Dotychczasowa praca i osiągnięcia przyniosły firmie Hybrigenics skumulowane przychody w całkowitej wysokości niemal 4,3 mln EUR (przedłużono właśnie badania o jeden rok, a Hybrigenics dostanie od Servier dodatkowo 0,92 mln EUR).

Ubikwityny to niewielkie wewnątrzkomórkowe peptydy o funkcji regulującej. Za pomocą ligaz wiążą się z białkami, „znakując” je jako białka przeznaczone do zniszczenia przez proteasom, „niszczarkę” białek obecną w każdej żywej komórce. Rola DUB polega na usuwaniu ubikwityn z białek i zapobieganiu ich degradacji – DUB to enzymy odzyskujące białka. Klasa USP jest częścią większej rodziny DUB. Niektóre USP mogą odzyskiwać onkoproteiny, czyli białka biorące udział w powstawaniu lub rozwoju nowotworów. Blokowanie działania takich USP prowadzi do wymuszonej degradacji onkoprotein i tym samym do powstania zupełnie nowego mechanizmu walki z nowotworami.

Więcej: http://www.servier.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH