Siarczan chondroityny skuteczny w opóźnianiu rozwoju zapalenia stawu kolanowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-11-2015, 13:12

Siarczan chondroityny skuteczny w opóźnianiu rozwoju zapalenia stawu kolanowego

Siarczan chondroityny wykazuje większą skuteczność niż lek przeciwzapalny (celekoksyb) pod względem opóźniania rozwoju zapalenia stawu kolanowego. Jest to główny wniosek z ostatniego badania przeprowadzonego z użyciem ilościowego rezonansu magnetycznego.

Przedstawił go Jean-Pierre Pelletier - ekspert w dziedzinie reumatologii i leczenia zapalenia stawów z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) - na oficjalnej konferencji prasowej podczas dorocznego zebrania członków Amerykańskiej Akademii Reumatologii w San Francisco w stanie Kalifornia.

Wspomniane badanie analizujące działanie siarczanu chondroityny i celekoksybu było randomizowanym badaniem wieloośrodkowym z grupą kontrolną przeprowadzonym metodą podwójnie ślepej próby. Omawiane badanie pt. MOSAIC trwało przeszło trzy lata i zostało przeprowadzone w pięciu ośrodkach medycznych w Quebec (Kanada) we współpracy z Bioiberica.

Do badania dobrano 194 pacjentów cierpiących na zapalenie stawu kolanowego z zapaleniem błony maziowej, odczuwających ból o średnim nasileniu. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza grupa otrzymywała 1 200 mg farmaceutycznego siarczanu chondroityny dziennie, natomiast druga grupa otrzymywała 200 mg celekoksybu dziennie przez dwa lata. Pacjentów poddano trzem badaniom z użyciem QMR: na początku badania, po roku od rozpoczęcia badania oraz na koniec badania.

Stwierdzono wolniejszą progresję zapalenia stawu kolanowego u pacjentów przyjmujących siarczan chondroityny. W grupie tej zaobserwowano istotny statystycznie, mniejszy ubytek chrząstki po pierwszym roku leczenia w porównaniu z pacjentami, którzy otrzymywali lek przeciwzapalny.

W badaniu oceniono także wpływ obu leków na bolesność, czynność, sztywność i opuchliznę stawu oraz na wysięk w stawie. Przeprowadzone analizy doprowadziły do wniosku, że oba rodzaje leczenia są równie skuteczne we wszystkich badanych obszarach, łagodząc objawy na poziomie ok. 50%.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH