Siedzący tryb życia czynnikiem ryzyka choroby siatkówki oka u diabetyków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-08-2016, 13:12

Siedzący tryb życia czynnikiem ryzyka choroby siatkówki oka u diabetyków Osoby cierpiące na cukrzycę są narażone na retinopatię cukrzycową.

Diabetycy prowadzący siedzący tryb życia mogą być bardziej narażeni na retinopatię cukrzycową, tj. uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka - informują naukowcy na łamach pisma "JAMA Ophtamology".

Naukowcy z Uniwersytetu Mississippi (USA) przeanalizowali dane dotyczące 282 osób cierpiących na cukrzycę i biorących udział w szeroko zakrojonych badaniach ogólnonarodowych (National Health and Nutrition Examination Survey). Średnia wieku wynosiła 62 lata. U 29 proc. badanych występowała łagodna lub ostra postać retinopatii cukrzycowej.

Ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej mierzono za pomocą noszonego przez uczestników akcelerometru przez co najmniej 10 godzin dziennie przez minimum cztery dni.

W pozycji siedzącej uczestnicy spędzali średnio 522 minuty dziennie. Naukowcy zauważyli, że każde dodatkowe zwiększenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej o 60 minut miało związek z 16-procentowym wzrostem ryzyka retinopatii cukrzycowej.

Jak komentuje autor analizy dr Paul Loprinzi, zależność ta może wynikać z faktu, że siedzący tryb życia ma związek z częstszym występowaniem czynników ryzyka chorób układu-krążenia, które z kolei mogą zwiększać ryzyko retinopatii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH