Silne statyny w prewencji - i tu wskazania rozmijają się z doświadczeniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-12-2013, 08:00

Silne statyny w prewencji - i tu wskazania rozmijają się z doświadczeniem

Problem stosowania leków poza wskazaniami wraca co jakiś czas, w coraz to nowym obszarze medycznym. Tym razem lekarze zwracają uwagę na ograniczenia w zakresie stosowania tzw. silnych statyn we wtórnej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Resort zdrowia zapowiada, że trwają prace nad rozwiązaniem tego zagadnienia.

- Biorąc pod uwagę znaczenie farmakoterapii z zastosowaniem statyn w zmniejszeniu ryzyka zgonu lub ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym także w ramach profilaktyki wtórnej, w resorcie zdrowia, przy współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorzem Opolskim, trwają prace nad objęciem tych leków refundacją - informuje biuro prasowe MZ.

Z resortu do Agencji
Obecnie zarejestrowanymi wskazaniami dla atorwastatyn są: leczenie hipercholesterolemii oraz prewencja pierwotna chorób sercowo-naczyniowych. W tych wskazaniach lek jest obecnie refundowany.

Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej, która wprowadziła zasadę refundacji leków jedynie w zarejestrowanych wskazaniach, część lekarzy ocenia, że z refundacji leku nie mogą korzystać pacjenci z jawną klinicznie chorobą sercowo-naczyniową, wykazujący brak podwyższonego stężenia cholesterolu.

W 2012 roku Ministerstwo Zdrowia otworzyło ścieżkę do wnioskowania przez specjalistów medycznych o możliwość stosowania leków off -label. Konsultanci w swoich dziedzinach mogli wskazać te produkty, które mimo braku zarejestrowanych wskazań, powinny znajdować się w refundacji.

Prof. Grzegorz Opolski informuje, że kilkakrotnie wnioskował w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. - Trudno sobie wyobrazić leczenie dyslipidemii i osiąganie docelowych wartości LDL cholesterolu w prewencji wtórnej chorób sercowo-naczyniowych bez atorwastatyny. Mam nadzieję, że kolejka atorwastatyny do AOTM jest już krótka - stwierdza konsultant krajowy.

Co państwo refunduje
Resort zdrowia przyznaje, że obecnie trwają prace nad objęciem refundacją leków wnioskowanych przez konsultanta. Po ich zakończeniu wniosek zostanie przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych, celem zasięgnięcia opinii Rady Przejrzystości. Rada będzie miała na wydanie opinii 14 dni.

Jednocześnie resort dodaje, że aktualnie, w ramach grupy leków kardiologicznych wpływających na gospodarkę lipidową (tj. inhibitorów reduktazy HMG-CoA - statyny oraz fibratów) refundacją objęte są łącznie 193 produkty zawierające substancje czynne: atorwastatynę, fluwastatynę, lowastatynę, rosuwastatynę, simwastatynę, ciprofibrat oraz fenofibrat, podlegające częściowemu finansowaniu przez NFZ we wszystkich zarejestrowanych dla nich wskazaniach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH