Silny stres kobiet w ciąży a starzenie się potomstwa

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-08-2011, 11:15

U młodych osób, których matki przeżyły silnie stresujące wydarzenie podczas ciąży, szybciej starzeją się komórki ciała, takie jak białe krwinki - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine doszli do takich wniosków po przebadaniu białych krwinek, określanych ogólnie, jako leukocyty, które pobrano od 94 zdrowych osób w wieku ok. 25 lat.

Grupa 45 badanych była potomstwem kobiet, które w ciąży przeżyły traumatyczne wydarzenie, jak śmierć lub poważna choroba członka najbliższej rodziny. Matki pozostałych 49 osób nie były narażone na tak silny stres podczas ciąży.

Badacze sprawdzali długość zakończeń chromosomów - tzw. telomerów - w leukocytach, do których należą m.in. takie komórki odporności jak limfocyty, neutrofile czy eozynofile. Telomery są kompleksami DNA i białek, a ich rola polega na zapewnieniu stabilności chromosomów w komórkach.

Gdyby nie telomery, każdy podział komórki wiązałby się z utratą cennego materiału genetycznego. Enzym powielający nić DNA przed podziałem komórkowym (tzw. polimeraza DNA) nie jest, bowiem w stanie zsyntetyzować jej do końca. Zakończenia w postaci telomerów zawierają mało istotne sekwencje genetyczne, które do pewnej długości mogą bezpiecznie ulegać skróceniu. Poza tym, w komórkach funkcjonuje enzym - telomeraza, która wydłuża telomery, dobudowując do nich odcinki DNA.

Jednak, w miarę starzenia organizmu aktywność telomerazy spada, a telomery we wszystkich dzielących się komórkach coraz bardziej się skracają. Gdy osiągną pewne graniczne rozmiary, komórki przestają się dzielić i odnawiać tkanki.

Z dotychczasowych badań wynika, że krótsze telomery, jak również niższa aktywność telomerazy mają związek z szybszym starzeniem się komórek i tkanek, wyższym ryzykiem różnych schorzeń, jak choroby układu krążenia, zaburzenia metaboliczne, a nawet przedwczesny zgon.

Autorzy najnowszej pracy wykazali, że dzieci kobiet, które przeżyły traumatyczne wydarzenie będąc w ciąży, miały krótsze telomery w białych krwinkach niż ich rówieśnicy z grupy kontrolnej. Badacze oszacowali, że odpowiadały one długością osobom starszym o 3,5 roku. Zależność ta była najbardziej widoczna u córek, których matki doznały silnego stresu w ciąży. Długość ich telomerów odpowiadała kobietom starszym o ok. 5 lat.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH