Składniki winogron chronią skórę przed działaniem promieni UV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-08-2011, 13:40

Związki obecne w winogronach chronią komórki ludzkiej skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV emitowanymi przez słońce - wynika z hiszpańskich badań, które publikuje pismo "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Zdaniem autorów pracy, wskazuje to, że winogrona lub ich składniki można by wykorzystać do produkcji kosmetyków foto-ochronnych do skóry.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce jest przyczyną poparzeń i stanów zapalnych skóry, powoduje też jej przedwczesne starzenie się i jest podstawowym czynnikiem ryzyka zachorowania na złośliwy nowotwór skóry, jak np. czerniak.

To szkodliwe działanie wynika z faktu, że promienie UV stymulują powstawanie w skórze wolnych rodników tlenowych - bardzo aktywnych cząstek, które łatwo wchodzą w reakcję z cennymi składnikami komórek (jak lipidy w błonach komórkowych czy DNA) i uszkadzają je. Wolne rodniki powodują też rozwój stanu zapalnego, przez co stymulują aktywność enzymów - m.in. kinazy JNK i kinazy p38MAPK - zaangażowanych w samobójczą śmierć komórek, tzw. apoptozę.

Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Hiszpańskiej Narodowej Rady Naukowej (CSIC) wykazali w badaniach laboratoryjnych, że pewne frakcje polifenoli obecnych w winogronach redukują powstawanie wolnych rodników w komórkach z ludzkiego naskórka podawanych działaniu UVA (promieniowanie UV o większych długościach fal) oraz UVB (o krótszych falach).

Polifenole o właściwościach foto-ochronnych należały do flawonoidów, które przeważnie pełnią funkcję barwników roślinnych i gromadzą się w największych ilościach w powierzchniowych warstwach tkanek roślin, np. w skórce owoców.

"Pewne frakcje flawonoidów hamują powstawanie wolnych rodników w skórze i zapobiegają aktywacji enzymów JNK i p38, a w rezultacie chronią przed skutkami działania promieni UV emitowanymi przez słońce" - komentuje kierująca badaniami Marta Cascante, biochemik z Uniwersytetu w Barcelonie.

Zdaniem badaczki, praca jej zespołu sugeruje, że ekstrakty polifenoli roślinnych (m.in. z winogron) powinny być wykorzystane w farmakologii do opracowania nowych preparatów chroniących skórę przed uszkodzeniem spowodowanym promieniowaniem słonecznym
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH