Skuteczne leczenie rzadkiej postaci zapalenia stawów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Roche/rynekaptek.pl   04-08-2011, 14:11

W Europie możliwe będzie leczenie dzieci z aktywną uogólnioną postacią młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS). Dotychczas walka z tą postacią choroby była wyjątkowo trudna, ponieważ stosowane u małych pacjentów leki miały słabą skuteczność.

Komisja Europejska dopuściła lek RoActemra (tocilizumab) do stosowania u dzieci w wieku co najmniej 2 lat, u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i kortykosteroidami systemowymi (leki stosowane w leczeniu zapaleń).

Lek RoActemra (poza Europą występujący pod nazwą Actemra) może być podawany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem u pacjentów z uogólnioną  postacią MIZS. Według zapewnień producenta, koncernu Roche, jest pierwszym i jedynym lekiem biologicznym, który wykazał istotną skuteczność w leczeniu uMIZS u młodych pacjentów.

Postać uogólniona  jest najrzadszą odmianą młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS). Dotyka ona około 10 do 20% pacjentów z MIZS. Początek choroby występuje najczęściej u dzieci w wieku od 18 miesięcy do 2 lat, ale może utrzymywać się aż do wieku dorosłego. Szacunkowy ogólny współczynnik umieralności u pacjentów z uogólnioną postacią młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów wynosi aż 2-4%.

Choroba ta jest przyczyną prawie 2/3 wszystkich zgonów wśród dzieci z zapaleniem stawów. Nasilenie uogólnionej postaci MIZS jest zmienne w zależności od pacjenta. Do objawów choroby należą: zapalenie stawów, któremu towarzyszy okresowa gorączka, wysypka, niedokrwistość, powiększenie wątroby lub śledziony i zapalenie błony surowiczej serca i/lub płuc. Nawet u 2/3 dzieci z najcięższą uogólnioną postacią MIZS występuje przewlekłe zapalenie stawów, a u około połowy występuje znaczne uszkodzenie stawów.

Lek RoActemra jest obecnie stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych, u których leczenie nie było skuteczne jednym lub kilkoma lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby (ang. DMARD) lub inhibitorami czynnika martwicy nowotworu (ang. TNF). Jest on jedynym dopuszczonym do stosowania lekiem biologicznym skierowanym przeciwko receptorowi ludzkiej interleukiny-6 (IL-6), która odgrywa kluczową rolę w patogenezie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz uogólnionej postaci  młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH