Skuteczność leku zależna od poziomu ekspresji PD-L1

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   01-10-2015, 14:37

Skuteczność leku zależna od poziomu ekspresji PD-L1

Badania wskazują, że skuteczność przeciwciał monoklonalnych (inhibitorów punktu kontrolnego PD-1) jest często lepsza u pacjentów z podwyższonym poziomem ekspresji antygenów PD-L1.

Wyniki kilku badań zastosowania tej formy immunoterapii w niedrobnokomórkowym raku płuca (NSCLC) zostały przedstawione w czasie europejskiego kongresu onkologicznego w Wiedniu (24-29 września 2015 r.).

Prof. Johan Vansteenkinste z Uniwersytetu w Leuven, zaprezentował wyniki z randomizowanego badania, które pokazuje, że atezolizumab (przeciwciało anty-PD1) znacząco zredukował ryzyko zgonu o 27 proc. (p=0.04) w porównaniu z docetaxelem u pacjentów otrzymujących drugą lub trzecią linię leczenia w niedrobnokomórkowym raku płuca.

Największy efekt – redukcję ryzyka o 51 proc., obserwowano u pacjentów z najwyższym poziomem ekspresji antygenów PD-L1.

W innym badaniu, które porównywało pacjentów z zaawansowanym NSCLC z ekspresją PD-L1, odsetek odpowiedzi w pierwszej lub każdej kolejnej linii leczenia atezolizumabem wynosił między 24-27 procent u pacjentów z najwyższym poziomem ekspresji PD-L1 i między 17-19 proc. u chorych z niższym poziomem ekspresji tego białka.

- Opisany efekt był obserwowany zarówno u pacjentów poddawanych wcześniej chemioterapii, jak i chorych, którym nie podawano tej formy leczenia – podsumował dr Benjamin Besse z francuskiego Institute Gustave Roussy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH