Skutki uboczne stosowania Lariamu w brytyjskiej armii

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   20-04-2015, 08:59

Skutki uboczne stosowania Lariamu w brytyjskiej armii Niebezpieczne leki przeciwko malarii

Lek Lariam, który miał uchronić wysyłanych na zagraniczne misje żołnierzy przed malarią, doprowadził do masowego występowania zaburzeń psychicznych - informuje brytyjski dziennik "Independent".

Według dziennika od 2008 roku po podaniu leku w szpitalach i przychodniach zdrowia psychicznego skończyło blisko tysiąc brytyjskich wojskowych. Mimo to nadal podawany jest żołnierzom.

Lariam jest nazwą handlową meflochiny - związku chemicznego stosowanego profilaktycznie i leczniczo przeciw malarii. W latach 70. odkryli go naukowcy armii USA, którzy szukali syntetycznego odpowiednika chininy. Lek czekał na dopuszczenie do obrotu blisko 20 lat. W 1989 roku trafił do aptek w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce nie można go kupić. Po uzyskaniu zgody resortu zdrowia jest sprowadzany z zagranicy.

W 2001 przeprowadzono pierwsze badania kontrolne ludzi, którzy zażywali lek w przeszłości. Wykazały, że u ponad dwóch trzecich wystąpiły efekty uboczne, a w 6 proc. przypadki o charakterze ciężkim. Rok później amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie: Lariam może wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak depresja, paranoja, halucynacja, stany lękowe, konwulsje i zachowania psychotyczne.

W 2013 roku dziennik ujawnił, że kontrowersyjny lek jest nadal podawany brytyjskim żołnierzom wysyłanym na misje zagraniczne. Resort obrony nie wycofał Lariamu, choć w armii USA nakazano wówczas, aby podawać meflochinę jako lek ostatniej szansy i całkowicie zabroniono przepisywania jej żołnierzom służb specjalnych.

Według najnowszych danych ujawnionych przez brytyjskie ministerstwo obrony, od 2008 roku 994 żołnierzy trafiło do szpitali psychiatrycznych lub było leczonych w przychodniach zdrowia psychicznego po zażyciu Lariamu.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH