Śląsk: implant w sercu wyleczył wadę. Pierwszy taki zabieg na świecie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   12-02-2016, 08:54

Śląsk: implant w sercu wyleczył wadę. Pierwszy taki zabieg na świecie Wszczepienie mikro implantu w serce dziecka to pierwszy taki zabieg na świecie

U Mai w ściance między tętnicą płucną i aortą było okienko, przez które lała się krew. To rzadka i niebezpieczna wada. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca usunęli ją Mai, wszczepiając maleńki implant. To pierwszy taki zabieg na świecie.


Lekarze w Częstochowie od razu skierowali Maję do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wstępne badania wskazywały, że być może ma jedną z częstszych wad u niemowląt - niezamknięty przewód Botalla - podaje Wyborcza.

Chodzi o to, że w życiu płodowym nie oddychamy płucami. Krew z tętnicy płucnej zamiast do płuc przewodem Botalla dostaje się wprost do aorty. Kiedy po przyjściu na świat zaczynamy oddychać płucami, przewód tętniczy Botalla u zdrowych dzieci sam się zasklepia.

W przeciwnym razie trzeba go zamknąć. Potrafią to zrobić od 80 lat kardiochirurdzy dzięki operacji, a teraz także kardiolodzy, wszczepiając dziecku implant, który zamyka przewód.

Operacja byłaby dużym obciążeniem. A zabieg? Tu kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego implantu do zamknięcia okienka między tętnicami. Kiedyś ten zabieg byłby niemożliwy do wykonania, ale teraz kardiolodzy mają do dyspozycji bardzo nowoczesne maleńkie implanty o zmiennych rozmiarach wymyślone przez prof. Kurta Amplatza do zamykania przewodu Botalla.

- Sprawdziliśmy doniesienia w fachowej prasie na całym świecie. Nigdzie nie opisano podobnego przypadku zamknięcia okienka między tętnicami przy użyciu wybranego przez nas implantu prof. Amplatza. Mamy więc podstawy, by sądzić, że to pierwszy taki zabieg na świecie - mówi prof. Białkowski, szef kardiologii dziecięcej w ŚCChS.
.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH