Ślina nietoperzy cennym lekiem dla ofiar udaru

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/faktymedyczne.pl/rynekaptek.pl   06-09-2011, 12:40

Ślina nietoperzy z rodziny wampirowatych - żywiących się krwią ptaków i ssaków - jest cennym lekiem przeciwudarowym. Zawiera substancję rozpuszczającą zakrzep powodujący niedokrwienie, a tym samym niedotlenienie mózgu.

Badania w 10 szpitalach publicznej służby zdrowia W. Brytanii wykazały, że lek oparty na substancji pobranej ze śliny nietoperza wampira może pomóc pacjentowi nawet w 9 godzin po udarze.

Konwencjonalny lek dożylny stosowany obecnie, musi być zaaplikowany najpóźniej po trzech godzinach od udaru.

Naukowcy zainteresowali się nietoperzami - wampirami, ponieważ już wcześniej zorientowano się, że posługują się śliną, aby krew ich ofiar była na tyle rzadka, by mogły ją wypić.

Konsultantka uniwersyteckiego szpitala w płn. Staffordshire dr Christine Roffe powiedziała mediom, że badania są na wczesnym etapie, ale jeśli wynik będzie pozytywny, nowy lek może zostać wprowadzony na dużą skalę w okresie trzech lat.

Zęby nietoperzy wampirów mają kształt wąskich blaszek służących do przecinania skóry, krew ofiar magazynują w żołądku. Wampiry mogą przenosić choroby, np. wściekliznę. Zamieszkują głównie tropikalne i subtropikalne strefy Ameryki Środkowej i Południowej.

Ok. 80 proc. udarów to tzw. udary niedokrwienne (zawał mózgu) - niedotlenienie mózgu wynika z zatkania naczynia przez miejscowy zakrzep, zator pochodzący z odległego miejsca lub ogólny spadek przepływu krwi przez mózg.

Drugi typ udarów to tzw. udary krwotoczne, potocznie zwane wylewem krwi do mózgu. Najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie tętnicze krwi. Polega na nagłym wylewie krwi z pękniętego naczynia, który niszczy tkankę mózgową.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH