SM: I i II linia leczenia do poprawy

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   22-02-2018, 10:53

SM: I i II linia leczenia do poprawy Kryteria Mc Donalda to najpilniejsze zmiany, jakie należy wprowadzić - przyznali eksperci (Fot. Archiwum)

Pilnych zmian wymaga program II linii leczenia w terapii pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. W tym programie najważniejszą kwestią jest wydłużenie czasu leczenia
- wskazali eksperci, zwracając uwagę także na konieczność zmian w I linii leczenia.

Zdjęcie limitu czasu w programie lekowym II linii w SM oraz włączenie do programu lekowego I linii znowelizowanych kryteriów Mc Donalda to najpilniejsze zmiany, jakie należy wprowadzić - przyznali eksperci podczas III Konferencji naukowo-szkoleniowej "Programy lekowe i świadczenia gwarantowane w neurologii" w Warszawie.

Przedłużenie programu II linii
Jak podkreśliła prof. Halina Bartosik-Psujek, kierownik Kliniki Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udaru Mózgu w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, w programie drugiej linii najważniejszą kwestią jest wydłużenie czasu leczenia. Obecnie wynosi on 60 miesięcy.

- Jeśli czas nie zostanie wydłużony, to już pod koniec marca pojawią się pierwsi pacjenci, którzy z tego programu wypadną. Wówczas bowiem kończy się okres 60 miesięcy leczenia dla chorych leczonych fingolimodem (Gilenya). Nieco później kończy się czas terapii natalizumabem (Tysabri). Pacjenci nie mają więc już czasu, a neurolodzy stoją przed pytaniem, co dalej - podkreśliła prof. Bartosik-Psujek.

- Osobiście uważam, że jeśli coś nie jest zakazane, to jest dozwolone. I tak jest właśnie z deeskalacją, czyli przejściem ponownie do leków pierwszej linii. Nasz program tego nie zakazuje, dlatego też myślę, że powinniśmy się zastanowić i wprowadzić taką możliwość do naszego programu, podkreślając, że jest to decyzja lekarza leczącego - zaznaczyła ekspertka.

I dodała. Musimy też pamiętać, że nie zawsze deeskalacja jest dobra dla pacjenta. - W przypadku wygaśnięcia leczenia w II linii trzeba liczyć się z dwoma sytuacjami: albo aktywność choroby u pacjenta wróci do tego co było poprzednio, czyli rzutów i aktywnych ognisk, albo będzie efekt odbicia, który opisywano w literaturze. Polega on na tym, że po odstawieniu zarówno jednego, jak i drugiego leku II liniowego, może pojawić się gwałtowny wzrost aktywności choroby. Bardzo ciężkie rzuty z dużą aktywnością zmian rezonansowych - wyjaśniła prof. Bartosik-Psujek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH