SM: w oczekiwaniu na wynalezienie skutecznego leku

FARMAKOTERAPIA

Autor: KG/rynekaptek.pl   17-02-2017, 15:41

SM: w oczekiwaniu na wynalezienie skutecznego leku Wiele preparatów zostało już zarejestrowanych jako wpływające na przebieg stwardnienia rozsianego, wiele jest w zaawansowanych próbach klinicznych

Dobrą wiadomością jest to, że w 2016 roku polscy pacjenci chorzy na SM uzyskali dostęp  do preparatu Tecfidera. Ważne jest też to, że nie ustaje tendencja, aby poszukiwać nowych leków w leczeniu stwardnienia rozsianego - przyznaje prof. Marcin Mycko z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Profesor Mycko z zespołu prof. Krzysztofa Selmaja, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podczas wykładu nt. najnowszych terapii stwardnienia rozsianego w trakcie III Zabrzańskich Dni Neurologii wskazał, że największym wydarzeniem ostatnich miesięcy jest skuteczność terapii ocrelizumabem u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Ten temat jest szczególnie aktualny, bo 19 stycznia tego roku pojawiły się dwie bardzo wyczekiwane, prestiżowe publikacje opisujące wpływ działania przeciwciał usuwających limfocyty B w postaci rzutowej stwardnienia rozsianego - w postaci przewlekłej, postępującej.

- To jest istotne nie tylko z punktu widzenia terapeutycznego, ale i patogenezy SM. Limfocyty B to jedne z kluczowych populacji komórkowych układu immunologicznego. Do tej pory były takim ’’kopciuszkiem’’ immunopatogenezy stwardnienia rozsianego. Dominował pogląd, że limfocyty B nie są ważną grupą komórkową. Tymczasem pojawiły się kolejne argumenty i dane wskazujące, że w tej chorobie dochodzi do zaburzeń limfocytów B i ich produktów - wyjaśniał prof. Marcin Mycko.

Badania wskazały na istotnego gracza
Podkreślił, że wciąż jest to kontrowersyjny temat, ale badania sugerują możliwość istnienia autoprzeciwciał w tej chorobie.

- Okazuje się, że limfocyty B są także tą populacją komórkową, która może przemieszczać się pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym, węzłami chłonnymi i pozostałymi częściami układu immunologicznego. Wchodzą też w bezpośrednie interakcje z limfocytami T, które - jak uważa się - są najbardziej swoistym stymulatorem odpowiedzi autoimmunologicznej. Są również zdolne do produkcji licznych cytokin, substancji regulujących czynność układu immunologicznego. Wszystkie te argumenty przekonywały, że trzeba przyjrzeć się roli limfocytów B. Teraz kiedy mamy pozytywne wyniki próby klinicznej, możemy być pewni, że jest to istotny gracz, jeśli chodzi o patogenezę stwardnienia rozsianego - mówił prof. Mycko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH