SMS, MEMS, czyli jak wspomóc compliance między lekarzem i pacjentem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-09-2010, 10:08

Nawet 50 proc. pacjentów nie stosuje systematycznie przepisanych im leków.

– Naszym celem jest zmiana takiego stanu rzeczy i zwrócenie uwagi na kwestię systematycznego przyjmowania leków – przypomina Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Przemysław Kardas jest koordynatorem międzynarodowego programu badawczego „Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych“ (ABC - Ascertaining Barriers for Compliance). Projekt jest realizowany w ramach VII Programu Ramowego i jest jedyną polską koordynacją w obszarze zdrowia.

Jedną z nowoczesnych metod przypominania pacjenom o konieczności przyjęcia leku jest wysłanie choremu wiadomości SMS.

– Przesyłanie pacjentom wiadomości tekstowych przypominających o konieczności zażycia tabletki w znaczący sposób poprawia regularność przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych – twierdzi Marcia Vervloet z Netherlands Institute for Health Services Research z Utrechtu w Holandii.

Oprócz wspomnianego SMS-a do sprawdzenia, czy pacjent przyjął lek używa się obecnie specjalnie zaprojektowanych pojemników na tabletki zliczających liczbę odkręceń wieczka, tzw. MEMS.

W badaniach pacjentów leczonych na depresję wykorzystano również system przesyłający dane do głównego serwera, zliczającego liczbę przyjętych tabletek.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH