SP: Neoparin można przyjmować zamiennie z Clexane

FARMAKOTERAPIA

Autor: Pomorsko-Kujawska OIA/rynekaptek.pl   17-11-2016, 10:26

SP: Neoparin można przyjmować zamiennie z Clexane stosowania heparyn drobnocząsteczkowych zamiennie jest możliwe w przypadku substancji heparyn frakcjowanych zawierających różne substancje czynne.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi zamiennego stosowania leku Neoparin z innymi produktami zwierającymi enoksaparynę sodową, zamiana produktu Clexane na Neoparin jest jak najbardziej możliwa – potwierdza SciencePharma.

SciencePharma, podmiot odpowiedzialny dla leku Neoparin, wyjaśnia, które zapisy Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) mogły wzbudzić zaniepokojenie i wątpliwości w związku ze stosowaniem odpowiednika dla przeciwzakrzepowego leku Clexane.

Firma wskazuje zapis punktu 4.4 CHPL –„ Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dot. stosowania”, który mówi, że „nie należy stosować heparyn drobnocząsteczkowych zamiennie, ponieważ różnią się one między sobą procesem wytwarzania, masą cząsteczkową, swoistą aktywnością anty-Xa, jednostkami oraz dawkowaniem”.

Wyjaśnia, że owe sformułowanie niezalecające stosowania heparyn drobnocząsteczkowych zamiennie, dotyczy tylko i wyłącznie substancji heparyn frakcjonowanych zawierających różne substancje czynne, np. enoksaparyny z dalteparyną lub nadroparyny z parnaparyną.

- Znajduje to swoje uzasadnienie, gdyż różne heparyny drobnocząsteczkowe mają różne masy cząsteczkowe, odznaczają się inną swoistą aktywnością anty-Xa, występują w odmiennych jednostkach międzynarodowych, co wiąże się ze zróżnicowanym dawkowaniem.

SciencePharma zgadza się, że zamiennie stosowanie w takich przypadkach wymaga specjalnej uwagi, jednak nie ma zastosowania w sytuacji, kiedy zamiana dotyczy produktów zawiera tę samą substancję czynną.

Informacje na temat masy cząsteczkowej, swoistej aktywności anty-XA, jednostek, dawkowania, jak również wskazań terapeutycznych zawarte w ChPL Neoparinu, jak i ChPL Clexane, są identyczne - dodaje firma.

Więcej: http://www.bydgoszcz.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH