Specjaliści: szczepionka przeciwko HPV - tak, ale to nie jest zwolnienie z cytologii

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   23-05-2011, 08:02

Specjaliści: szczepionka przeciwko HPV - tak, ale to nie jest zwolnienie z cytologii

ONZ chce by państwa członkowskie sfinansowały program powszechnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). - To byłoby coś. Dziś to praktycznie jedyne dostępne nam narzędzie do walki z rakiem szyjki macicy, a wciąż tak niedoceniane w naszym kraju - komentuje prof. Marek Spaczyński. Jednak trzeba pamiętać, że ryzyko zachorowania, choć jest zdecydowanie mniejsze, nadal istnieje.

Zakażenia HPV są najczęstszymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Większość aktywnych seksualnie kobiet zostaje zakażona tym wirusem w którymś momencie swego życia. U 80-90 proc. z nich infekcja mija samoistnie, u pozostałych przechodzi w postać przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Nowotwór rozwija się u kilku procent z nich.

Jednak to właśnie wirus HPV jest odpowiedzialny za większość zachorowań na raka szyjki macicy. W ciągu ostatnich lat specjaliści obserwują, że wirus dynamicznie rozprzestrzenia się w krajach rozwijających się. Co roku odnotowują pół miliona nowych przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

- Dlatego świat szczepi się przeciwko wirusowi HPV. W krajach zachodnich szczepienia te dochodzą do 100 proc. w populacji dziewczynek w wieku 11-13 lat - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marek Spaczyński, kierownik Kliniki Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, były kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Smutne statystyki

Polskie statystyki zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy są niepokojące: jest to drugi co do częstości występowania nowotwór narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, ponieważ zgłosiły się do lekarza zbyt późno.

- W kraju wciąż nie radzimy sobie też z leczeniem tego nowotworu - podkreśla profesor.

Program profilaktyczny w tym zakresie opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ruszył na dobre w 2005 r. i chociaż z roku na rok przynosi coraz lepsze efekty, to z bezpłatnych badań cytologicznych korzysta zaledwie około 25 proc. uprawnionych pań.

Jak rozważa prof. Marek Spaczyński, w praktyce badania cytologiczne wykonuje u nas o wiele więcej kobiet, bo gro z nich robi to w prywatnych gabinetach, których nie obejmuje statystyka rejestru. Jednak to nie zmienia faktu, że wciąż w Polsce śmiertelność na raka szyjki macicy jest najwyższa w Europie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH