Specjalista: politabletki zwiększają skuteczność leczenia nadciśnienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-05-2016, 15:45

Specjalista: politabletki zwiększają skuteczność leczenia nadciśnienia

Najlepsze efekty w leczeniu nadciśnienia tętniczego daje polipigułka zawierająca w jednej tabletce kilka leków - powiedział w poniedziałek (23 maja) na konferencji prasowej w Warszawie dr Aleksander Prejbisz z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Specjalista zauważył, że różnego typu polipigułki są coraz częściej stosowane na całym świcie, ponieważ zwiększają skuteczność leczenia nadciśnienia.

- W terapii tego schorzenia na ogół trzeba stosować co najmniej dwa leki, o różnych porach, co dla wielu chorych, szczególnie dla tych w starszym wieku, jest dość trudne - powiedział. W efekcie wielu chorych nie stosuje się do zaleceń lekarza.

Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Hoffman przypomniał, że nadciśnienie skutecznie leczone jest jedynie u 26 proc. Polaków, głównie z tego powodu, że wielu chorych nie stosuje się do zaleceń kardiologa. Tymczasem leki na nadciśnienie trzeba przyjmować do końca życia. Gdy zostanie ono wykryte u osoby w wieku 30-40 lat, oznacza to, że będzie musiała ona przyjmować leki przez kolejne co najmniej 30-40 lat.

Z ogłoszonych w 2011 r. badań stanu zdrowia Polaków NATPOL wynika, że u 9 proc. osób z wykrytym nadciśnieniem nie jest ono leczone, a u 36 proc. jest leczone, ale nieskutecznie. U prawie 30 proc. Polaków choroba ta nie została jeszcze rozpoznana. Osoby te albo nie kontrolowały jeszcze ciśnienie tętniczego krwi, albo zbadały sobie je wiele lat temu, tymczasem obecnie jest ono zbyt wysokie.

Nieprawidłowe uznaje się ciśnienie, które przekracza 140/90 mm Hg. Pomiar powinien być kilkukrotny, w różnych dniach i o różnych porach.

Zdaniem specjalisty po wykryciu zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, które polega na przyjmowaniu leków. Na początku można stosować tylko jeden lek, jednak coraz częściej terapię rozpoczyna się od zażywania dwóch leków. Niektórzy chorzy na późniejszym etapie choroby muszą stosować nawet cztery i więcej preparatów.

Bardziej intensywne leczenia nadciśnienia, czyli mocniej obniżające ciśnienie, lepiej chroni przed udarem mózgu i zawałem serca. Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że zmniejsza ono ryzyko zgon nawet o 25 proc. W Polsce leczenie skojarzone, kilkoma lekami, stosowane jest u 85 proc. chorych. Im więcej pacjenci muszą stosować leków, tym gorzej stosują się do zaleceń lekarza.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH