Stenty, jak leki, rozpuszczą się po spełnieniu swojej roli

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-03-2016, 08:09

Stenty, jak leki, rozpuszczą się po spełnieniu swojej roli Stenty zwane "tabletkami donaczyniowymi" wkraczają do polskiej kardiologii

Coraz częściej w udrażnianiu naczyń krwionośnych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, stosowane są stenty nowej generacji, które po kilkunastu miesiącach rozpuszczają się w nich jak tabletki w żołądku - przypominają kardiolodzy.

Ponieważ nowe stenty zachowują się jak lek, nazywane są również "tabletkami donaczyniowymi".

Jak informuje dr hab. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nowe stenty bioresorbowalne jednej z firm zastosowano na całym świecie u 125 tys. pacjentów, a w naszym kraju u kilkuset chorych.

- W przyszłości powinno je otrzymywać coraz więcej osób wymagających udrożnienia naczyń z powodu choroby wieńcowej - powiedział dr hab. Grabowski.

Według specjalisty, stenty nowej generacji są tymczasowym rusztowaniem wstawianym do wewnątrz naczyniowa wieńcowego, które zostało udrożnione podczas zabiegu kardiologii interwencyjnej, nazywanego balonikowaniem.

- Zbudowane są z polimerów, które po założeniu do wewnątrz naczynia ulegają rozpuszczeniu najpóźniej w ciągu 36 miesięcy - wyjaśniał dr hab. Grabowski.

Prof. Janina Stępińska z Instytut Kardiologii w Warszawie uważa, że ulegające biodegradacji stenty mogą być kolejnym przełomem w kardiologii. Kiedy spełnią swoje zadanie i się rozpuszczą, leczony fragment naczynia może odzyskać motorykę i zostaje przywrócony stan sprzed choroby.

- Liczymy na to, że po pewnym czasie może dojść do spowolnienia procesów miażdżycowych w okolicach tego miejsca, gdzie tego typu stent został wszczepiony podczas mało inwazyjnego zabiegu kardiologicznego - dodała prof. Stępińska.

Wymaga to jednak potwierdzenia w dłuższym okresie obserwacji.

W połowie marca 2016 r. za dopuszczeniem do użycia w USA bioserbowalnych stentów opowiedział się panel doradczy amerykańskiej Agencji Żywności i leków (FDA). Zanim ulegną rozpuszczeniu dodatkowo uwalniają one lek o nazwie ewerolimus, hamujący namnażanie się komórek ściany naczyń krwionośnych.

- W Europie stenty tego rodzaju zaczęto wcześniej stosować i są już powszechnie dostępne - powiedział dr hab. Marcin Grabowski.

W Polsce stenty nowej generacji wszczepia się jedynie podczas 5 proc. zabiegów angioplastyki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH