Stres zwiększa poziom białka związanego z rozwojem depresji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-09-2016, 15:46

Stres zwiększa poziom białka związanego z rozwojem depresji Badania wykazały, że przewlekły stres u myszy, doprowadził do zwiększenia się poziomu białka w mózgu i wywoływał objawy depresji.

Badania na myszach stanowiących model depresji wykazały, że przewlekły stres zwiększa poziom transglutaminazy 2 (TG2) w mózgach gryzoni. Podniesiony poziom tego białka stwierdzono także w korze przedczołowej osób, które popełniły samobójstwo.

Wyniki badań opisali naukowcy z Augusta University w USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry".

Wysoki poziom TG2 powodował u myszy atrofię neuronów, objawy zbliżone do depresji oraz wpływał na zmniejszenie poziomu TrkB, tj. receptora neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego.

Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF) jest białkiem wydzielanym przez neurony, należącym do neuronalnych czynników wzrostu, który stymuluje komunikację międzyneuronalną. U osób cierpiących na depresję poziom BDNF często jest niski i, jak wcześniej wykazano, ma związek z zachowaniami samobójczymi (podobnie jak wysoki poziom TG2).

Gdy naukowcy wywołali u gryzoni nadekspresję TrkB, objawy depresyjne uległy złagodzeniu. Podobny rezultat uzyskano w wyniku bezpośredniego zmniejszenia poziomu TG2, co sugeruje, że białko to może stanowić przyszły cel podczas opracowywana nowych metod leczenia depresji.

Poziom TG2 w korze przedczołowej myszy zwiększał się zarówno w wyniku kilkutygodniowej ekspozycji na stres, jak i po podaniu hormonów stresu. Wysoki poziom tego białka miał także wpływ na obniżenie poziomu serotoniny.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na poszukiwaniach nowych leków obniżających poziom TG2.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH