Suplementy diety: głosy za i przeciw amerykańskich badaczy

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   09-04-2018, 15:26

Suplementy diety: głosy za i przeciw amerykańskich badaczy

Brak jest jednoznacznych dowodów, wskazujących, że zażywanie suplementów diety zapobiega jakimkolwiek chorobom chronicznym - przekonuje część ekspertów. Są jednak badacze, którzy twierdzą, że przyjmowanie suplementów nie zaszkodzi, a może pomóc.

Z przeprowadzonych w 2013 roku badań Gallupa wynika, że ponad połowa Amerykanów zażywa witaminowe suplementy diety, a w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia odsetek ten wynosi aż 68%. Z kolei badania, których wyniki opublikowano w Journal of Nutrition w 2017 roku wykazały, że wśród najstarszej grupy wiekowej 29% zażywa co najmniej 4 różne suplementy.

- Entuzjazm dla tabletek jest zwykle tak duży, że zwycięża z dowodami naukowymi - mówi doktor JoAnn Manson, ordynator wydziału medycyny zapobiegawczej w Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Dodaje, że brak jest jednoznacznych dowodów, wskazujących, że zażywanie suplementów zapobiega jakimkolwiek chorobom chronicznym. Oczywiście, jak zaznacz, istnieją badania pokazujące, że suplementy mają korzystny wpływ na zdrowie, jednak dowody nie są na tyle mocne, by wydać rekomendację zalecającą ich zażywanie.

Jak czytamy na portalu kopalniawiedzy.pl, od roku 1999 amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) przeznaczyły ponad 2,4 miliarda dolarów na badania nad suplementami i witaminami. - Badania te nie przyniosły żadnych wyników - mówi z kolei doktor Barnett Kramer z NIH.

Są jednak naukowcy, którzy twierdzą, że przyjmowanie suplementów nie zaszkodzi, a może pomóc. Jednym z nich jest doktor Walter Willet z Uniwersytetu Harvarda. Jego zdaniem testy kliniczne nie wykazały jednoznacznie korzystnego wpływu przyjmowania suplementów, gdyż trwają zbyt krótko, zwykle 5-10 lat, a to jego opinii to za mało, by zauważyć wpływ suplementów na występowanie nowotworów czy chorób serca.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH