Suplementy z chrząstką rekina mogą zagrażać zdrowiu pacjentów

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   01-09-2016, 09:07

Suplementy z chrząstką rekina mogą zagrażać zdrowiu pacjentów Naukowcy z Miami w USA wykryli w chrząstkach rekinów bardzo wysokie stężenia rtęci i neurotoksyny BMAA.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że stężenia rtęci i BMAA w płetwach i mięsie 10 gatunków rekinów osiągają poziom mogący zagrażać ludzkiemu zdrowiu.


Jak informuje serwis kopalniawiedzy.pl, BMAA, czyli 3-Metyloamino-L-alanina, to neurotoksyna kojarzona ostatnio przez badaczy z chorobami neurodegeneracyjnymi - alzheimerem i stwardnieniem zanikowym bocznym.

Próbki tkanek płetw i mięśni pobrano od gatunków występujących w Atlantyku i Pacyfiku.

Stężenia rtęci i BMAA w płetwach i mięsie wszystkich gatunków rekinów osiągały poziom mogący zagrażać ludzkiemu zdrowiu (w przypadku Hg wynosiły one od 0,05 do 13,23 ng/mg). Amerykanie podkreślają, że rtęć i BMAA same w sobie są toksyczne, zaś razem mogą oddziaływać synergicznie.

Produkty rekinie, w tym płetwy, chrząstki i mięso, są bardzo popularne w Azji i w społecznościach azjatyckich na całym świecie. Części ciała tych ryb wykorzystuje się w medycynie chińskiej. Na całym świecie stosuje się też suplementy z chrząstką rekina.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH