Światowy Dzień Chorego: jak zmienia się sytuacja osób z SM?

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   09-02-2018, 12:12

Światowy Dzień Chorego: jak zmienia się sytuacja osób z SM? Obecnie leczenie SM prowadzone jest w ramach dwóch programów lekowych (fot. archiwum)

Postęp medycyny i szerszy dostęp do informacji sprawia, że zamiast o chorowaniu, coraz częściej mówimy o świadomym życiu ze stwardnieniem rozsianym (SM). W Światowy Dzień Chorego Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) wraz z pacjentami mówią o najważniejszych zmianach w obszarze SM i najpilniejszych potrzebach pacjentów.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych. Według szacunków specjalistów, SM dotyka 45 tysięcy osób w Polsce. Diagnozowana jest zazwyczaj wśród ludzi młodych, między 20 a 40 rokiem życia, ale może dotyczyć też dzieci i osób starszych.

Jeszcze dekadę temu obraz stwardnienia rozsianego znacznie różnił się od tego, jak choroba postrzegana jest dzisiaj.

- Według szacunków sprzed kilku lat, niemal 75 proc. chorych w ciągu kilkunastu miesięcy od momentu postawienia diagnozy przechodziło na rentę, a co druga osoba poruszająca się na wózku, miała zdiagnozowane SM. Dla tych osób przez lata brakowało nowoczesnych i skutecznych leków, które mogłyby ograniczyć jej  rozwój. Choroba była tematem tabu, jej diagnoza często stygmatyzowała i wykluczała z aktywnego życia,  a sami  pacjenci mieli ograniczony dostęp do informacji – mówi Tomasz Połeć,  przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego(PTSR). 

Trudna sytuacja osób ze stwardnieniem rozsianym została zauważona w 2003 r., gdy Parlament Europejski przyjął Rezolucję o zakazie dyskryminacji wobec osób dotkniętych SM.  Od tamtej pory wiele się zmieniło, a leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce zbliża się do standardów europejskich.

- Wspólne wysiłki pacjentów, organizacji pozarządowych i ekspertów sprawiły, że znacznie częściej mówimy o świadomym życiu z chorobą, niż o chorowaniu. Dziś w ramach programu lekowego  dostępne są wszystkie zarejestrowane w Polsce leki na SM. Naszym celem pozostaje to, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z potrzebnego im leczenia - zauważa Tomasz Połeć.

Szerszy wachlarz opcji terapeutycznych to pierwszy krok do leczenia personalizowanego, czyli takiego, które najlepiej odpowiada objawom choroby i potrzebom pacjentów.

– Dzięki nowoczesnym, coraz bardziej skutecznym lekom, mamy większe możliwości kontrolowania przebiegu choroby i jej rzutów. Mamy też większe szanse, by dostosować leczenie do stylu życia pacjenta, nie na odwrót. Aby spełnić ideę personalizowanego leczenia, potrzebna jest także otwartość lekarzy na stosowanie nowoczesnych terapii. Kluczowa jest też wiedza pacjentów o nowych możliwościach leczenia i jasne wyrażanie swoich oczekiwań względem terapii – zaznacza Tomasz Połeć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH