Światowy Dzień Walki z AIDS

FARMAKOTERAPIA

Autor: money.pl/ rynekaptek.pl   01-12-2014, 09:19

Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia, z inicjatywy WHO, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.

Głównym celem tych obchodów jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat HIV i AIDS. Wsparcie dla osób żyjących z HIV można okazać, nosząc w tym dniu czerwoną wstążkę.

Według danych WHO pod koniec 2013 r. odnotowano 35 milionów osób żyjących z zakażeniem wirusem HIV, z czego w tym samym roku 1,5 miliona zmarło. Najwięcej chorych znajduje się na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Jest to ok. 25 milionów osób, co stanowi 70% wszystkich zakażonych.

W Polsce od początku epidemii (1985 r.) do końca sierpnia 2014 r. zakażenie wykryto u 18 tys. 204 osób, jednak eksperci szacują, że liczba osób zakażonych w rzeczywistości jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Na AIDS zachorowały 3 tys. 163 osoby; 1 tys. 283 osoby zmarły. Zdaniem specjalistów sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna - rocznie wykrywa się ok. tysiąca nowych zakażeń.

Transmisja wirusa zachodzi podczas odbywania stosunku płciowego, wstrzykiwania narkotyków, transfuzji krwi, transplantacji narządów. Zakażona HIV matka może przekazać go swojemu dziecku w okresie płodowym, podczas porodu, a w późniejszym okresie w czasie karmienia piersią. Zagrożone są także osoby, które pracują w służbie zdrowia.

Zakażenie wirusem HIV rozpoznaje się poprzez przeprowadzenie badania krwi pod kątem występowania bądź braku charakterystycznych przeciwciał. Jak dotąd nie opracowano terapii, która mogłaby wyleczyć pacjenta mimo, że minęło 30 lat od pierwszego zdiagnozowanego pacjenta. Pierwszy przypadek zakażenia HIV w Polsce odnotowano w 1985 r., natomiast zachorowanie na AIDS w 1986 r. Są dostępne leki, które przedłużają życie pacjenta i poprawiają stan jego zdrowia.

Aktualnie w leczeniu osób zakażonych HIV stosowana jest kombinowana terapia antyretrowirusowa, w skład której wchodzą zazwyczaj 3 leki o różnym punkcie uchwytu. Dzięki postępom w badaniach nad leczeniem pacjentów żyjących z HIV ustalono dość dokładnie poszczególne etapy replikacji wirusa w komórce i opracowano preparaty hamujące tę replikację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH