Święta na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-12-2015, 10:33

Święta na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu Boże Narodzenie to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, jakie przeżywamy

Święta, zwłaszcza takie jak Boże Narodzenie, znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu – przypomniała w rozmowie z PAP psycholog Małgorzata Godlewska z Uniwersytetu SWPS.

Listę 43 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych przedstawili już w 1967 r. dwaj psychiatrzy amerykańscy - Thomas H. Holmes i Richard H. Rahe - na łamach pisma „Journal of Psychosomatic Research”. Na podstawie ich badań duże święta, takie jak Boże Narodzenie, sklasyfikowano na 42. miejscu. Za najważniejsze wydarzenie stresujące badacze uznali śmierć współmałżonka – przyznali mu 100 punktów w stworzonej przez siebie skali. Późniejsze analizy potwierdziły ich wyniki.

Godlewska tłumaczy „święta są źródłem stresu, ponieważ na przygotowanie się do nich poświęcamy dużo czasu, wydajemy więcej pieniędzy. Poza tym, kiedy spotykamy się przy stole w dużym gronie krewnych, mogą padać różne niewygodne pytania, których sami sobie nie chcemy zadawać. To także nas stresuje. Stresujemy się również tym, że będziemy musieli rozmawiać o polityce, religii, czyli o drażliwych tematach, które kończą się zwykle kłótnią”

Według psycholog do odczuwanej w związku ze świętami frustracji mogą przyczyniać się też schematy narzucane przez społeczeństwo, które kreują obraz pięknych, rodzinnych świąt, przy suto zastawionym stole. Wtedy zaczynamy mieć poczucie, że również my powinniśmy dążyć do tego standardu.

Zwróciła też uwagę, że święta mogą być szczególnie stresujące dla osób samotnych.

Psycholog radzi, że jeśli boimy się niewygodnych pytań przy rodzinnym stole, warto przygotować sobie na nie wcześniej odpowiedzi, przemyśleć reakcje. Omijajmy też tematy polityczne i religijne. Trzeba również zwrócić uwagę na osoby samotne i otoczyć je bliskością. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH