Synteza aspiryny i odkrycie penicyliny przełomami w farmacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: aptekarzpolski.pl/rynekaptek.pl   07-11-2016, 15:23

Synteza aspiryny i odkrycie penicyliny przełomami w farmacji W 1899 roku kwas acetylosalicylowy został zarejestrowany pod nazwą handlową Aspirin.

Za początek przemysłu farmaceutycznego uważa się syntezę aspiryny. Związek ten uzyskał Felix Hoffmann, który pracował nad wytworzeniem pochodnej kwasu salicylowego, starając się znaleźć lek dla swojego ojca, cierpiącego na zapalenie stawów – czytamy najnowszym numerze Aptekarza Polskiego.

Pierwszym wytworzonym syntetycznie związkiem był mocznik, jednak to synteza aspiryny uważana jest za początek przemysłu farmaceutycznego.

Felix Hoffmann w sierpniu 1897 roku przeprowadził acetylację grupy fenolowej kwasu salicylowego, otrzymując w ten sposób kwas acetylosalicylowy. Nie wszyscy wiedzą, że ten sam związek otrzymał już 15 lat wcześniej w Strasburgu Charles Friedrich Gerhart, jednak uzyskana przez niego substancja była niestabilna i nie wzbudziła wielkiego zainteresowania.

Hoffmann był pracownikiem niemieckiej firmy Bayer, a jego szefowie szybko dostrzegli potencjał otrzymanego przez niego związku. Dlatego już 1 lutego 1899 roku kwas acetylosalicylowy został zarejestrowany pod nazwą handlową Aspirin.

Za przełomowe odkrycie w dziedzinie lecznictwa uznaje się także odkrycie penicyliny. Często mówi się, że to odkrycie Alexandra Fleminga było przypadkowe. Fleming podczas prac nad innymi problemami natury naukowej, zaobserwował obszary wolne od kultur bakteryjnych wokół miejsca wzrostu pleśni. Wkrótce wyizolował szczep pleśni i zidentyfikował go jako Penicillum notatum.

W 1929 roku opublikował wyniki swoich badań, udowadniając, że niektóre bakterie, np. takie jak gronkowiec złocisty są wrażliwe na działanie substancji produkowanej przez szczep pleśni Penicillum notatum, nazwanej naturalnie penicyliną.

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH