Szansa na skuteczną szczepionkę przeciw wirusowi HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-08-2011, 13:40

Szczepionka przeciw wirusowi HCV, który wywołuje przewlekłe zapalenie wątroby typu C (WZW C), mogące prowadzić do marskości i raka tego narządu, daje dobre efekty u myszy i małp - informują naukowcy francuscy na łamach pisma "Science Translational Medicine".

Zakażenia HCV, który odpowiada za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), stanowią na całym świecie ogromny problem zdrowia publicznego. Liczbę osób przewlekle zakażonych tym wirusem szacuje się obecnie nawet na 200 mln, a w niektórych krajach stanowią oni ponad 10 proc. populacji.

Wiadomo, że w przeciwieństwie do wirusa HIV, u ok. 25 proc. osób zakażonych HCV dochodzi do spontanicznego pozbycia się wirusa w ostrej fazie infekcji. Zdaniem autorów najnowszej pracy, sugeruje to, że metoda pobudzania odpowiedzi układu odporności przeciw HCV przy pomocy szczepionki mogłaby pomóc zahamować epidemię. Jednak dotychczas nie udało się jej opracować.

Z badań wynika, że podstawą działania szczepionki przeciw HCV będzie jej zdolność do stymulowania produkcji tzw. przeciwciał neutralizujących, które rozpoznają charakterystyczne fragmenty składników wirusa. Można to osiągnąć, stosując w szczepionkach wirusy inaktywowane lub atenuowane (tj. osłabione warianty wirusów o obniżonej zdolności do wywoływania objawów chorobowych). Jednak, w niektórych przypadkach preparaty te mogą powodować silne działania niepożądane, dlatego zastępuje się je szczepionkami rekombinowanymi. Wykorzystuje się w nich wirusy niechorobotwórcze, a do ich materiału genetycznego wprowadza się odpowiednie geny groźnego wirusa. Dotychczas nie udało się stworzyć takiej szczepionki przeciw HCV.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lyonie, z Instytutu Pasteura w Paryżu i kilku innych placówek naukowych we Francji wykorzystali w tym celu tzw. pseudocząstki wirusa, które choć przypominają go budową to nie są zakaźne, gdyż nie zawierają żadnego materiału genetycznego zarazka, ani enzymów niezbędnych do jego powielania się.

Zbudowano je z białka Gag wirusa mysiej białaczki Moloneya. W naturze, Gag tworzy tzw. kapsyd, tj. białkowy płaszcz otulający materiał genetyczny wirusa. Dołączono do niego białka otoczki HCV, określane w skrócie jako E1 i E2. Okazało się, że szczepionka zawierająca takie pseudocząstki wyposażone w E2 i/lub E1 pobudzała produkcję przeciwciał neutralizujących przeciw tym białkom u myszy i u małp (z rodzaju makaków).

Więcej: http://nauka.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH