Szczepienie zaczyna być modne?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Forsal/rynekaptek.pl   05-05-2016, 08:12

Szczepienie zaczyna być modne? Kleszcze żyjące w Polsce są nadal groźne - twierdzą eksperci

Rośnie zainteresowanie zapobieganiem kleszczowemu zapaleniu mózgu. To efekt kampanii społecznych, ale i wykrywania zagrożeń niesionych przez te pajęczaki.

W I kw. zapotrzebowanie na nasze szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu wzrosło o ponad 20 proc. – mówi Tomasz Korkosz z Pfizer Polska.

W ub.r. zaszczepiło się w Polsce 27,8 tys. osób, o 2,3 tys. więcej niż rok wcześniej. Wzrost może być związany z akcjami zachęcającymi do przyjmowania szczepień -  podaje Forsal.

Szczepienia te nie są one refundowane przez państwo, producenci mogą liczyć jedynie na komercyjną sprzedaż. Ceny się wahają 100 do 120 zł. To oznacza, że wartość rynku może wynosić od 3,3 mln zł do nawet 7 mln zł (w przypadku przyjęcia dwóch dawek w tym samym roku – szczepienie jest trzyetapowe).

– Prawda, że to obecnie bardzo modny temat, kampanie są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki, a także powstają raporty dotyczące powikłań po ugryzieniach kleszczy również przygotowywane przy współpracy firm – tłumaczy jeden z ekspertów.

Pediatra pracujący w warszawskim szpitalu dziecięcym przyznaje, że z jego obserwacji wynika, że liczba chorób nie rośnie, za to zwiększa się liczba zaszczepionych.

W I kw. było 3,1 tys. przypadków zachorowania na boreliozę, o 170 więcej niż przed rokiem. Niekorzystna tendencja jest widoczna od dłuższego czasu. Wprawdzie w ub.r. liczba zachorowań była zbliżona do tej z 2014 r., to wtedy wykrytych przypadków boreliozy było 13,8 tys. wobec 8,7 tys. dwa lata wcześniej.

Równocześnie na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało w I kw. pięć osób.

Więcej: forsal.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH