Szczepionka na malarię coraz bliżej?

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/ŁS/rynekaptek.pl   09-04-2015, 09:07

Szczepionka na malarię coraz bliżej? Pomimo intensywnych prób wyprodukowania skutecznej szczepionki przeciwmalarycznej, sukces nie jest zbyt spektakularny (fot. Fotolia/PTWP)

Niedawne postępy w opracowywaniu szczepionek pre-erytrocytowych zawierających pojedynczy antygen wskazują na to, że szczepionka mogłaby bardzo pomóc w zwalczaniu malarii.

Malarię u człowieka wywołuje Plasmodium falciparum, złożony organizm pasożytniczy o kilku różnych stadiach życia. Pomimo intensywnych, trwających wiele dziesięcioleci, prób wyprodukowania skutecznej szczepionki przeciwmalarycznej, sukces nie jest zbyt spektakularny.

Celem finansowanego przez UE projektu "A multi-stage malaria vaccine" (MULTIMALVAX) jest osiągnięcie dalszych postępów poprzez połączenie szczepionek ukierunkowanych na różne etapy życia pasożyta (przederytrocytowy, we krwi i w organizmie moskita). Konsorcjum, w którego skład weszli partnerzy ze środowiska akademickiego i przemysłowego, liczy na doprowadzenie tej wieloetapowej szczepionki przeciw malarii do fazy II prób skuteczności w Europie przed rozpoczęciem testów w regionach endemicznych występowania choroby.

Aby podnieść skuteczność szczepionki przeciw malarii, partnerzy projektu MULTIMALVAX proponują podejście wielouderzeniowe. Taka strategia powinna połączyć potencjalny synergistyczny efekt odpornościowy każdej ze szczepionek, a także nałożyć — zgodnie z oczekiwaniami badaczy — selektywny nacisk na pasożyty. Dane doświadczalne uzyskane na podstawie modeli przedklinicznych potwierdzają tę hipotezę, wskazując na synergiczną skuteczność szczepienia łączącego składniki antysporozoitowe i działające na etapie wątrobowym.

Projekt opiera się głównie na istniejących technologiach, w tym na nowym reżimie szczepień wektorowych, który jak wiadomo wzmacnia reakcje limfocytów T CD8 i miana przeciwciał. Do opracowania szczepionki wybrano znane antygeny zdolne do indukowania przeciwciał wysokiego miana ukierunkowane na różne etapy życia pasożytów. Zmodyfikowana wersja potwierdzonej klinicznie fazy przederytrocytowej, szczepionka połączona z cząsteczką białka R21 zostanie wyprodukowana wraz ze szczepionkami zawierającymi nowe antygeny. Szczepionki zostaną przetestowane indywidualnie pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności, zanim zostaną połączone w oddzielnej próbie na dalszym etapie realizacji projektu.

Więcej: cordis.europa.eu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH