Szczepionka przeciwko malarii zatwierdzona do stosowania u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rynek Zdrowia/rynekaptek.pl   05-08-2015, 10:12

Szczepionka przeciwko malarii zatwierdzona do stosowania u dzieci CHMP pozytywnie zaopiniowała szczepionkę przeciwko malarii do stosowania u dzieci

Mosquirix (RTS,S), szczepionka przeciwko malarii, uzyskała pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi ( CHMP) dotyczącą jej stosowania w zapobieganiu malarii u małych dzieci w Afryce Subsaharyjskiej.

Szczepionka RTS,S  firmy GSK - opracowana we współpracy z firmą PATH Malaria Vaccine Initiative (MVI) - jest pierwszą szczepionką zapobiegającą malarii, która osiągnęła ten przełomowy etap. Szczepionkę RTS,S opracowano w celu zapobiegania malarii wywoływanej przez pasożyta Plasmodium falciparum występującego najczęściej w Afryce Subsaharyjskiej.

Opinia naukowa CHMP przy Europejskiej Agencji Leków, jest kluczowym etapem procesu rejestracji mającym na celu wprowadzenie do obrotu szczepionki RTS,S czyniąc ją dostępną wraz z innymi zalecanymi obecnie środkami stosowanymi w zapobieganiu malarii.

Pozytywną opinię dotyczącą małych dzieci oparto na analizie danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości kandydującej szczepionki. Dane kliniczne przedstawione do oceny CHMP pochodzą głównie z programu badań klinicznych III fazy, który objął ponad 16 000 małych dzieci i był prowadzony w 13 ośrodkach badawczych w 8 krajach Afryki (w Burkina Faso, Gabonie, Ghanie, Kenii, Malawi, Mozambiku, Nigerii i Tanzanii).

Dane pochodzące z tego programu badań klinicznych wykazały, że w ciągu 18 miesięcy po podaniu trzech dawek szczepionki RTS,S liczba przypadków malarii zmniejszyła się o blisko połowę wśród dzieci, które otrzymały pierwszą szczepionkę w wieku 5-17 miesięcy, oraz o 27 proc. u niemowląt przy podaniu pierwszej dawki w wieku 6-12 tygodni.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH