Szczepionki nie powodują autyzmu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-04-2015, 14:54

Szczepionki nie powodują autyzmu Eksperci przekonują o potrzebie szczepień i ich bezpieczeństwie

Szczepionki nie powodują autyzmu, zaburzeń rozwoju, nie osłabiają układu odpornościowego - mówiła w czwartek, 23 kwietnia konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska.

Dodała, że substancje pomocnicze zawarte w szczepionce są w dawkach bezpiecznych dla zdrowia.

Konferencja poświęcona bezpieczeństwu, skuteczności i jakości szczepionek odbyła się z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

- Szczepionki są niewątpliwie jednym z największych osiągnięć medycyny na przestrzeni dziejów człowieka (...), są szczególnymi produktami leczniczymi, więc wymagania stawiane im przed dopuszczeniem do obrotu są również szczególne, bardzo rygorystyczne we wszystkich krajach UE, w tym oczywiście i w Polsce - powiedział prezes URPL Grzegorz Cessak.

Według niego epidemia każdej choroby jest możliwa do przewidzenia: - Jeśli szczepimy 98 proc. społeczeństwa - to nie ma praktycznie szans na wybuch epidemii. Przy 95 proc. szanse na to są znikome. Poniżej 90 proc. - my jesteśmy bez szans.

Odnosząc się do popularnego mitu o tym, że niektóre rodzaje szczepionek wywołują autyzm, przytoczył publikację "Journal of the American Medical Association" z 21 kwietnia tego roku. Autorka badań - dr Anjali Jain z The Lewin Group w Falls Church (Virginia) - przebadała prawie 97 tys. dzieci, obserwowano je od urodzenia przez co najmniej 5 lat. 2 proc. tych dzieci miało starsze rodzeństwo z chorobą spektrum autystycznego. Główny wynik badania obala tezę, że szczepionki MRR (odra-różyczka-świnka) zwiększają ryzyko tzw. chorób spektrum autystycznego, nawet u dzieci z grup ryzyka z powodu autyzmu starszego rodzeństwa.

Także konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii mówiła, że ostatnie badania naukowe odrzucają hipotezę o związku między autyzmem a szczepieniem dzieci. - Wszystkie urzędy rejestracji nie dopuściłyby szczepionki, która byłaby niebezpieczna dla zdrowia dzieci i dorosłych - przekonywała.

Dodała, że mity o szczepionkach pogłębiają wypowiedzi niektórych lekarzy. Apelowała, by środowisko reagowało, gdy ktoś z lekarzy czy pielęgniarek podważa wartość szczepień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH