Szczepionki z pamięcią przeciw grypie

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   21-12-2015, 14:48

Szczepionki z pamięcią przeciw grypie Naukowcy pracują nad szczepionką wykorzystującą pamięć immunologiczną

Pierwsze zakażenie wirusem grypy stymuluje produkcję kluczowych przeciwciał, które wpływają na późniejsze odpowiedzi immunologiczne na różne szczepy grypy sezonowej.

Pracami zespołu kierował Stephen Harrison z Harvardzkiej Szkoły Medycznej. Naukowcy sprawdzali, jak przeciwciała ewoluują, gdy rok po roku człowiek styka się z różnymi szczepami grypy sezonowej – podaje Kopalnia Wiedzy.

Autorzy publikacji z pisma Cell Reports skupili się na urodzonej w 1990 r. osobie, która twierdziła, że po raz pierwszy została zaszczepiona przeciw grypie w wieku 18 lat. Zwracali szczególną uwagę na przeciwciała obierające na cel hemaglutyninę (HA), glikoproteinę o właściwościach antygenowych, która znajduje się na powierzchni wirusów grypy i odgrywa kluczową rolę w ich przyłączaniu do powierzchni zainfekowanej komórki.

Analizując szczepy wirusa grypy, które pojawiały się w trakcie dorastania badanego, Amerykanie odkryli, że wirusy występujące w okresie jego niemowlęctwa były prawdopodobnie odpowiedzialne za początkową reakcję immunologiczną, obejmującą przeciwciała wiążące się z wirusową hemaglutyniną. Wszystko wskazuje więc na to, że badany zaraził się grypą jako małe dziecko, co doprowadziło do wytworzenia przeciwciał przeciw hemaglutyninie, które odgrywały ważną rolę w późniejszych odpowiedziach na inne szczepy grypy sezonowej.

Ekipa ustaliła, że niezmutowani wspólni przodkowie (ang. unmutated common ancestors, UCAs) sześciu linii przeciwciał łączą się z wirusem znajdującym się w obiegu ok. 1990 r. HA wirusów cyrkulujących ponad 5 lat później nie wiążą się już z UCAs, ale dojrzałe przeciwciała linii wiążą szczepy obejmujące całe 18-letnie życie ochotnika.

Amerykanie uważają, że szczepienie niemowląt przeciw zakonserwowanym regionom (epitopom) hemaglutyniny to ważny krok w kierunku szczepionki wywołującej długotrwałą odporność.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH