Szef NRL pyta o chelatony w leczeniu miażdżycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   10-09-2015, 11:04

Szef NRL pyta o chelatony w leczeniu miażdżycy Szef lekarzy oczekuje oceny zastosowania chelatonów w leczeniu miażdżycy

Prezes NRL, Maciej Hamankiewicz, zwrócił się do lekarzy oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego z prośbą o przedstawienie opinii o skuteczności EDTA (chelatonów) w leczeniu miażdżycy tętnic u ludzi.

"Samorząd lekarski sceptycznie odnosi się do skuteczności tego rodzaju terapii, czego wyraz dał w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej 6 listopada 2009 r. w sprawie stosowania chelatonów przez lekarzy. W stanowisku tym stwierdzono, że stosowanie chelatonów jest wskazane zgodnie z dowodami naukowymi przede wszystkim w ostrych zatruciach metalami, nie istnieją natomiast naukowe przesłanki innego ich zastosowania w medycynie" - pisze Hamankiewicz w piśmie do prof. Jacka Zaremby z Wydziału V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, dr. n. med. Wojciecha Matusewicza, prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Zofii Ulz, Głównego Inspektora Sanitarnego.

"Państwa opinia w ww. sprawie pozwoli na ocenę, czy treść powyższego stanowiska pozostaje aktualna oraz na rzetelne, podparte autorytetem Państwa instytucji, poinformowanie środowiska lekarskiego co do zgodności stosowania metody chelatacji w leczeniu miażdżycy z zasadami wykonywania zawodu lekarza w oparciu o aktualną wiedzę medyczną. Konieczność podjęcia takich działań wynika z faktu, że do samorządu lekarskiego docierają liczne sygnały o stosowaniu tej kontrowersyjnej metody leczenia" - wyjaśnia prezes NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH